Guinea - Základné informácie

Guinea

Krajina v Afrika
  • Časové pásmo: UTC + 0 hod
  • Počet obyvateľov: 11 miliónov
  • Hlavné mesto: Konakry
  • Jazyk: francúzština
  • Mena: Guinejský frank (GNF)
  • Menový kurz: 1€ = 9829,493 (GNF)

Na západnom pobreží afrického kontinentu sa rozprestiera pozoruhodná krajina – Guinea. Brehy krajiny obmýva Atlantický oceán. Susedí s Pobrežím Slonoviny, Guineou Bissau, Libériou, Mali, Senegalom a Sierra Leone.

V 13. storočí sa Guinea začlenila do kráľovstva Mali, čo prinieslo krajine značný rozvoj. V 15. storočí k pobrežiu dorazili prví Európania. Neisté časy vyústili do vzniku islamského štátu. Koncom 19. storočia sa z krajiny stala francúzska kolónia. Nezávislosť získala až v roku 1958.

Viac ako polovicu územia pokrývajú zalesnené plochy. Pobrežím sa tiahnu nížiny s typickými mangrovníkmi, ktorých korene vytŕčajú priamo do vody. Vnútrozemie tvoria náhorné plošiny i vysočina s horou Nimba. Krásna príroda nabáda k turistike i dobrodružným safari výpravám. Môžete spoznávať jedinečnú kultúru, temperament miestnych obyvateľov a ich dynamickú hudbu.

Najvyššia hora Guinei – Nimba

Najvyššia hora Guinei – Nimba (Zdroj: flickr/cc/emailcharliewalker)

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

  • Časové pásmo: UTC +0 hodín
  • Počet obyvateľov: 11 100 000
  • Hlavné mesto: Konakry
  • Jazyk: francúzština
  • Mena: Guinejský frank (GNF), 1 € = 10509,2998 GNF

CENY V GUINEI

Quinea používa v platobnom styku vlastnú menu. Je ňou guinejský frank, ktorý sa delí na 100 cauris. Stretnete sa tiež s platbou v amerických dolároch. Ceny nie sú vysoké. V reštaurácii sa môžete najesť už za dva doláre.

Ceny niektorých potravín:

  • Vajcia (12 kusov) = 14000 GNF
  • 1 l mlieka = 15000 GNF
  • Porcia jedla v reštaurácii = 548 GNF
  • Kura (500 gramov) = 60000 GNF
  • Pivo = 11670 GNF

Turistika v oblasti Fouta Djalon

Turistika v oblasti Fouta Djalon (Zdroj: flickr/cc/TripB Photography)

OČKOVANIE A CHOROBY V GUINEI

Guinejské nemocnice poskytujú služby na elementárnej úrovni. Ani len klinika v hlavnom meste nedosahuje požadovaný štandard. Lekárne v Konakry sú pomerne dobre zásobené liekmi.

Pred cestou je nevyhnutné absolvovať očkovanie proti žltej zimnici a cholere. Vhodné je očkovanie proti žltačke typu A a B. V krajine hrozí riziko malárie a horúčky dengue. Najhoršie je obdobie od júna do novembra. Chrániť sa môžete repelentmi a užívaním antimalárik.

BEZPEČNOSŤ V GUINEI

Guinea je považovaná za pomerne bezpečnú krajinu. Kriminalita je zvýšená predovšetkým v hlavnom meste, kde sa často stretávame s drobnými krádežami. Obeťami sa stávajú práve turisti, ktorí nevenujú dostatočnú pozornosť svojej príručnej taške alebo si odkladajú peniaze a cennosti do vreciek. Pozornosť zvýšte hlavne na trhoviskách a autobusových staniciach. Nepodnikajte výlety v neskorých hodinách.

DOKLADY V GUINEI

Slovenskí občania potrebujú na vstup do krajiny platný cestovný pas a cestovné vízum. Pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po odchode z krajiny. O vydanie víz môžete požiadať na príslušnom úrade v Berlíne. Turistické víza sú vydávané na dobu 3 mesiace.

V guinejskom mestečku Moussaya

V guinejskom mestečku Moussaya (Zdroj: flickr/cc/jbdodane)

Cerstovné doklady a podmienky vstupu do Guinei

DÔLEŽITÉ ČÍSLA V GUINEI

  • Polícia: 122
  • Lekárska pomoc: 442-020
  • Hasiči: 1717  

Telefónna predvoľba v Guinei je +224.

POČASIE

Guinea leží v tropickom podnebnom pásme. Počas roka sa strieda obdobie sucha a obdobie dažďov. V decembri prichádza suché obdobie, ktoré trvá až do mája. Nasleduje obdobie dažďov. Teploty sú vysoké počas celého roka. Najteplejším mesiacom je apríl s priemernými teplotami 27ºC.

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

V roku 1887 založili Francúzi na pobreží Atlantického oceánu mesto Konakry (Conakry). Dnes je toto prístavné mesto centrom diania a hlavným mestom štátu. V meste si môžete prezrieť sakrálne stavby, parky i múzeá. Veľkým zážitkom je návšteva miestneho trhu Marché Madina. Každý piatok sa mení na živé miesto s pouličnými oslavami a hudbou.

Len kúsok od hlavné mesta smerom na sever môžete navštíviť mestečko Dubréka. Hlavnou atrakciou sú vodopády Soumba Falls. Krajina je vhodná na turistiku i pozorovanie vtákov.

Národný park Badiar (Badiar National Park) sa rozprestiera v blízkosti senegalských hraníc. Susedí s oveľa väčším parkom Niokolo-Koba v Senegale. Založený bol v roku 1985. Stal sa domovom pre šimpanzy, bociany, pytóny, slony, antilopy, leopardy či hyeny.

Vodopády Soumba Falls v dedinke Dubréka

Vodopády Soumba Falls v dedinke Dubréka (Zdroj: flickr/cc/Jeff Attaway)

VÝLETY

Krásna guinejská krajina je ideálnym miestom na turistiku. Vybrať sa môžete napríklad k vrchu Nimba, do známej trekingovej oblasti Fouta Djalon, prezrieť si niektorý z vodopádov, podniknúť dobrodružný safari výlet alebo navštíviť národný park. Zážitkom je návšteva hlavného mesta a tradičných trhov alebo spoznávanie kultúry miestnych obyvateľov.

V parku žije populácia leopardov

V parku žije populácia leopardov (Zdroj: flickr/cc/quadralectics)

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

El. napätie: 220 V / 50 Hz. Nebudete potrebovať cestovný adaptér.

Voda z kohútika nie je vhodná na pitie. Vodu je nutné prevariť. Na pitie doporučujeme kupovať balenú vodu vo fľašiach. Potraviny konzumujte len riadne tepelne upravené. Vyhýbajte sa konzumácii potravín, o ktorých príprave nemáte dostatok informácií (ľad v nápojoch, neolúpaná zelenina a ovocie, zmrzlina,...).

Čo by ste mali vedieť?

Pripravte sa na dovolenku do Guinei. Odporúčame si prejsť nasledujúce tipy