Antalya nie je len prímorským rajom so slnečnými plážami. Je to mesto s dušou, kde sa dejiny nezachovali len v múzeách, ale žijú priamo v uliciach. Antické ruiny, osmanské domy, rímske brány aj byzantské veže sú tu súčasťou každodennej scenérie. Počas prechádzky historickým centrom Kaleiçi môžete obdivovať miesta, ktoré prežili stáročia – a dodnes ohurujú svojou architektúrou, atmosférou aj výhľadmi na more. Antalya tak spája prímorský oddych s výletom do minulosti, ktorý máte doslova na dosah ruky.
Kaleiçi
Srdce Antalye tvorí historická štvrť Kaleiçi – labyrint úzkych dláždených uličiek, starobylých osmanských domov, tichých nádvorí a romantických zákutí. Počas prechádzky tu objavíte kaviarne v niekdajších vilách, maličké mešity, pozostatky mestských hradieb aj miesta s výhľadom na prístav, ktorý dýcha históriou. Kaleiçi je živé historické centrum, ktoré si zachovalo svoj autentický charakter. Prechádzka jeho uličkami je ako nenútená cesta späť v čase, kde sa minulosť prirodzene prelína so súčasnosťou.
Starý prístav
Prístav obkolesený útesmi, dnes romantické srdce Antalye, slúžil od 2. storočia až do polovice 20. storočia ako významný obchodný uzol. V časoch najväčšej slávy prinášal prosperitu nielen mestu, ale aj celému regiónu. Dnes je z neho pokojné miesto na prechádzku, posedenie či večeru s výhľadom, kde sa história nenápadne mieša so súčasnosťou. Bývalé citadely sa premenili na reštaurácie, kaviarne a bary, pričom atmosféru dotvárajú jachty hojdajúce sa na hladine Stredozemného mora a večerné svetlá odrážajúce sa na vode. Je to miesto, kde môžete spomaliť a nechať sa unášať tým, čo kedysi pulzovalo obchodom a dnes pokojom.
Stará časť mesta Kaleiçi s prístavom (Zdroj: Adobe Stock)
Hadriánova brána
Jedna z najikonickejších pamiatok Antalye, Hadriánova brána, bola postavená v roku 130 n. l. na počesť návštevy rímskeho cisára Hadriána. Dodnes stojí ako pôsobivý vstup do historického centra Kaleiçi, kde sa minulosť stretáva so súčasnosťou priamo na ulici. Trojitý oblúk podopierajú mramorové stĺpy, výzdobu tvoria detailne vyrezávané ornamenty a reliéfy, ktoré sú ukážkou precíznosti rímskej architektúry. Brána bola kedysi súčasťou mestských hradieb a ak sa pozriete zblízka, na dlažbe pod ňou sú stále viditeľné stopy od kolies antických vozov. Hadriánova brána nie je len historický objekt – je to živý symbol Antalye, ktorý vítal návštevníkov už pred takmer dvetisíc rokmi.
Jedna z hlavných brán – Hadriánova brána (Zdroj: Adobe Stock)
Hidirlik Kulesi
Nad starým prístavom v blízkosti parku Karaalioğlu sa týči 14 metrov vysoká valcová veža Hıdırlık Kulesi. Táto kamenná stavba so štvorcovým pôdorysom a kruhovým horným poschodím vznikla pravdepodobne už v 2. storočí n. l., a hoci jej pôvodná funkcia nie je s istotou známa, predpokladá sa, že slúžila ako strážna veža alebo maják. Dnes je predovšetkým obľúbeným vyhliadkovým bodom, z ktorého sa naskytá panoramatický výhľad na prístav s jachtami, historické centrum Kaleiçi a pobrežie Antalye. Atmosféru miesta dotvára ticho, zeleň okolitého parku a výhľad, ktorý sa mení s každým lúčom zapadajúceho slnka.
14-metrová veža Hidirlik Kulesi (Zdroj: Adobe Stock)
Yivli Minare (Flautový minaret)
Yivli Minare, známy aj ako Flautový či Vrúbkovaný minaret, patrí medzi najvýraznejšie dominanty Antalye. Vznikol už v roku 1230 z iniciatívy panovníka seldžuckej ríše Alaaddina Keykubada I., svoju dnešnú podobu však získal až po prestavbe v roku 1373. Výška minaretu dosahuje 38 metrov. Jeho základňa je štvorcová, nad ňou pokračuje osemhranná štruktúra s typickými zvislými oblinami, ktoré pripomínajú vrúbkovanie – práve podľa nich dostal minaret svoje pomenovanie. Nachádza sa v tesnej blízkosti bývalej baziliky a je súčasťou historického komplexu siedmich budov, známeho pod názvom Külliye. Minaret vyniká dekoráciou z tmavomodrých dlaždíc, ktoré sú krásne viditeľné najmä v rannom alebo podvečernom svetle. Dnes je Yivli Minare architektonickým aj kultúrnym symbolom mesta, ktorý sa týči nad starým centrom ako pripomienka bohatej seldžuckej histórie tejto oblasti.
Mešita s flautovým minaretom Yivli Minare (Zdroj: Adobe Stock)
Archeologické múzeum
Jedno z najprestížnejších múzeí v celom Turecku, kde môžete obdivovať tisíce rokov histórie – od neolitických nálezov, cez helénske obdobie, až po majstrovsky zachované rímske sochy a mozaiky. Expozície sú spracované moderným spôsobom, s dôrazom na detail a vizuálnu príťažlivosť, takže si z návštevy odnesiete nielen nové vedomosti, ale aj silný estetický zážitok. V múzeu nájdete aj oddelenie venované detským návštevníkom, takže je vhodné aj pre rodiny. Ak chcete lepšie pochopiť kontext pamiatok, ktoré navštívite v Antalyi a jej okolí, práve toto múzeum je vynikajúcim východiskovým bodom.
Düdenské vodopády
Okolie Antalye oplýva prírodnými krásami – od krasových prameňov, cez jaskyne až po vodopády, ktoré ponúkajú osvieženie nielen pre oči. Jednými z najnavštevovanejších sú Düdenské vodopády, nachádzajúce sa len 12 km severovýchodne od mesta. Tieto vodopády vytvára rieka Düden, ktorá steká z pohoria Taurus a na svojej ceste formuje dva nezameniteľné prírodné scenérie:
-
Horný Düden (Yukarı Düden) sa nachádza vo sviežom parku s jaskyňou, ktorou môžete prejsť za vodopádovou stenou – ideálne miesto na piknik či krátky výlet z mesta.
-
Dolný Düden (Aşağı Düden) zasa padá priamo do mora z útesu vysokého približne 40 metrov, a je pôsobivý najmä pri pohľade z lode alebo počas západu slnka.
V okolí oboch lokalít nájdete reštaurácie, stánky s občerstvením a piknikové miesta, vďaka čomu sú vhodné aj na oddychové popoludnie pre rodiny.
Düdenské vodopády (Zdroj: Adobe Stock)
Perge
Len približne 20 km od centra Antalye sa nachádza Perge, výnimočne zachovalé antické mesto, ktoré patrí medzi najpôsobivejšie archeologické lokality v celom Turecku. Návštevníci tu môžu vidieť amfiteáter, rímske kúpele, agoru či dlhé stĺpové ulice, ktoré vytvárajú ucelený obraz o živote v rímskom období. Pre milovníkov histórie a architektúry ide o neprehliadnuteľný zážitok.
Perge (Zdroj: Adobe Stock)
Termessos
Ak túžite po výlete, kde sa spája história s prírodou, Termessos je ideálna voľba. Nachádza sa v horách nad Antalyou, obklopené borovicovým lesom a skalami. Je to jedno z mála miest, ktoré nikdy nebolo dobyté Alexandrom Veľkým, a jeho ruiny pôsobia dodnes ako zabudnuté kráľovstvo. Cesta k nim je náročnejšia, no odmenou sú úchvatné výhľady, ticho a jedinečná atmosféra.
Termessos (Zdroj: Adobe Stock)
Aspendos
Asi 45 minút jazdy od Antalye sa nachádza Aspendos, svetoznáme pre svoj rímsky amfiteáter, ktorý patrí k najzachovalejším v oblasti Stredomoria. Jeho výnimočná akustika umožňuje konanie operných a hudobných predstavení aj v súčasnosti. Ak chcete zažiť atmosféru antického divadla, kde sa dejiny nielen čítajú, ale počujú, Aspendos vás nesklame.
Rímske divadlo v Aspendose (Zdroj: Adobe Stock)
Jaskyne Beldibi a Karain
K prírodným a kultúrnym pokladom Antalye patrí aj jaskyňa Beldibi, ukrytá vo vápencových skalách asi 25 km od mesta. Ide o významnú archeologickú lokalitu, ktorá dokumentuje osídlenie tohto územia už od paleolitu. Najkrajšie časti výzdoby pochádzajú z obdobia mezolitu – na stenách sú vyobrazené postavy, scény lovu a zvieratá, najmä kamzíky. Jaskyňa sa skladá z dvoch častí a je fascinujúcim miestom, kde sa prehistória odhaľuje prostredníctvom kresieb, nie múzejných vitrín.
Približne 27 km severozápadne od Antalye, vo výške 150 metrov nad morom na svahoch Mount Katran, sa nachádza jaskyňa Karain – jedna z najvýznamnejších prehistorických lokalít v Turecku. Jaskyňu tvoria tri hlavné priestory, ktoré v priebehu desaťročí odhalili mimoriadne bohaté archeologické nálezy. Počas výkopových prác tu vedci objavili nástroje z doby kamennej, skamenené ľudské lebky a kostry pravekých zvierat – dôkazy o osídlení, ktoré siaha desiatky tisíc rokov do minulosti. Karain je jedinečným miestom, kde sa prehistória neskúma len z kníh, ale dá sa doslova cítiť – v surovosti vápencových stien, v chladivom vzduchu podzemia aj v tichu, ktoré sprevádza každý krok.
Jaskyňa Beldibi (Zdroj: Adobe Stock)
Rafting
Ak máte radi adrenalín a prírodu v jednom, určite vás oslovia raftingové výlety, ktoré patria medzi najobľúbenejšie zážitky v regióne. Jednou z najvyhľadávanejších lokalít je národný park Köprülü Canyon, kde sa splav rieky Köprüçay kombinuje s nádhernými výhľadmi na kaňon, lesy a kamenné mosty. Dobrodružnejšie povahy môžu vyskúšať aj splav v blízkosti zálivu pri Antalyi, alebo výlet spojený s návštevou vodopádov Düden, kde sa rieka dramaticky vlieva priamo do mora. Mnohé z týchto výletov sú kombinované s časom na pláži, oddychom v prírode alebo návštevou miestnych dedín. Cena sa líši podľa dĺžky trasy, rozsahu programu a poskytovaných služieb – väčšinou zahŕňa dopravu, vybavenie a sprievodcu.
Raftovanie v Köprülü Canyon (Zdroj: Adobe Stock)
Delfinárium a Aqualand
Ak hľadáte výlet, ktorý poteší najmä deti, ale zabaví aj dospelých, odporúčame návštevu delfinária v Antalyi. Vystupujú tu delfíny, tulene aj biele veľryby, ktoré predvádzajú zábavnú a pôsobivú šou. Okrem predstavenia sa dozviete aj zaujímavosti o živote týchto inteligentných morských tvorov, a ak si trúfate, môžete si s delfínmi dokonca zaplávať. Delfinárium je súčasťou väčšieho rekreačného komplexu, kde sa nachádza aj aquapark s množstvom vodných atrakcií – šmykľavkami, toboganmi, vlnovými bazénmi a oddychovými zónami. Vstup do delfinária aj aquaparku sa platí osobitne.
Predstavenie s delfínmi (Zdroj: flickr/cc/rydeboyz)
Čo by ste mali vedieť?
Pripravte sa na dovolenku Antalya. Odporúčame si prejsť nasledujúce tipy