Zelené krajiny
  Červené krajiny
Posledná aktualizácia: 27.06.2022, stránka má informačný charakter

Laos

Cestovatelské informácie v čase korony

Farba Laos: ZELENÁ

Krajina s návratom do SR bez obmedzenia

Cestovanie a vstup do Laosu - COVID-19

Aktualizované: 23/05/2022

Podmienky vstupu do krajiny

Pri vstupe do krajiny sa od plne zaočkovaných osôb nevyžaduje COVID-19 test (ani pred odchodom ani po príchode). Neočkovaní cestujúci musia absolvovať ATK test maximálne 48 hodín pred odletom. Povinné karantény po vstupe do krajiny sú od 9. mája 2022 zrušené.

 

Cestujúci, ktorí boli v kontakte alebo pricestovali s COVID-19, budú znášať všetky náklady na liečbu.

 

Pokiaľ plánujete cestovať do Laosu, mali by ste sa informovať u svojej leteckej spoločnosti kvôli obmedzeniam vzťahujúce sa na krajiny alebo tranzitujúce krajiny. Komerčné lety do Laosu sú veľmi limitované. Na hraničných prechodoch s Thajskom, Kambodžou a Vietnamom, kde je povolený vstup je zavedený zvýšený screening.

 

Ministerstvo zahraničných vecí Laosu naďalej umožňuje predlžovanie víz, je ich však potrebné predĺži pre uplynutím ich platnosti. V prípade ak tak neurobíte úrady vám udelia pokutu 2 milióny LAK, zákaz vstupu a deportáciu z krajiny

 

Cestovanie v rámci krajiny

Cestovné obmedzenia v Laose boli zrušené. Povolenie na cestovanie medzi provinciami sa už nevyžaduje pokiaľ cestujúci majú doklad o úplnom očkovaní. Cestovanie v rámci krajiny odporúčame konzultovať s provinčnými COVID-19 pracovnými skupinami, ktoré vám poskytnú usmernenia pre tých, ktorí nie sú úplne zaočkovaní alebo sú príliš mladí na to, aby boli očkovaní.

 

Je potrebné sledovať miestne oficiálne oznámenia ohľadne najnovších opatreniach. V provinciách sa môžu vyskytovať blokády s oznámením o ohnisku resp. prepuknutiu COVID-19 a vstup je zakázaný.

 

Podmienky tranzitu a odchodu

Dočasne sú opätovne pozastavené charterové lety s krajinami, v ktorých došlo k prepuknutiu COVID-19. Lety z Laosu sú  dostupné, avšak výrazne obmedzené.

 

Opatrenia v krajine

Od 9. mája 2022 sú opäť otvorené všetky verejné miesta a služby. Je potrebné mať vždy pri sebe potvrdenie o očkovaní proti COVID-19 pretože na niektorých miestach to môžu vyžadovať.

 

Podniky, poskytovatelia služieb a kultúrne miesta (okrem oblastí s vysokým výskytom ochorenia v rámci komunity) môžu byť otvorené pokiaľ majitelia, zamestnanci a zákazníci budú plne zaočkovaní.

 

Firmy musia mať zavedené preventívne opatrenia proti COVID (napr. zabezpečovať dezinfekčné prostriedky, ochranné rúška, tvarové štíty, dodržiavať fyzický odstup 1 m a kontrola teploty). Odporúčame si vopred zistiť stav každej prevádzky a nosiť so sebou doklad o očkovaní.

 

V prípade ďalšieho prepuknutia a šírenia ochorenia COVID-19 môže dôjsť k znovu zavedeniu opatrení v krátkom čase a môže sa to vzťahovať aj na celú provinciu. Odporúčame sledovať situáciu v krajine a riadiť sa radami laoských úradov.

 

Ak máte príznaky nakazenia COVID-19 mali by ste sa izolovať od ostatných a zavolať na bezplatnú linku 155 a 166.

 

Buďte pripravený na zmeny vašich plánov

Počas pandémie COVID-19 nie je žiadne cestovanie bez rizika. Krajiny môžu v krátkom čase obmedziť cestovanie alebo zaviesť nové pravidlá, napríklad z dôvodu nového variantu COVID-19. Informujte sa u svojej cestovnej kancelárie alebo leteckej spoločnosti o akýchkoľvek zmenách v doprave, ktoré môžu zmeniť vašu cestu domov.

 

Ak budete mať pozitívny test na COVID-19, je pravdepodobné, že budete musieť zostať tam kde ste, prípadne budete prevezený do nemocničného zariadenia, kým nebude váš test negatívny. Preto sa uistite, že:

  • máte prístup k dostatku finančných prostriedkov
  • mať kvalitné poistenie, ktoré sa bude vzťahovať aj na ochorenie COVID-19
  • byť pripravený na dlhší pobyt v krajine ako ste plánovali

 

Podmienky návratu do SR

Informácie o postupe pri návrate do SR

 

Zdroj: www.mzv.sk

COVID-19 cestovateľská mapa
opatrenia pre vstup do krajín a návrat zo zahraničia na Slovensko

Prehľadná cestovateľská mapa vám pomôže zistiť, aké opatrenia pre vstup aktuálne platia v krajinách po celom svete. Zároveň sme pridali aj informácie, aký postup pre návrat zo zahraničia na Slovensko musia dodržať očkovaní, prekonaní a neočkovaní. Pravidelne aktualizujeme krajiny, z ktorých je návrat na Slovensko bez obmedzení, alebo je povinné preukázať sa negatívnym výsledkom PCR alebo antigénového testu, alebo karanténa.

Krajiny s návratom do SR bez obmedzení:
Destinácia
Návrat na Slovensko
Krajiny s návratom do SR s obmedzeniami:
Destinácia
Návrat na Slovensko