Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov do Veľkej Británie so sprievodcom.

Gibraltár hľadí na Afriku, no je plný často bizarných spojení Španielska a Veľkej Británie

Gibraltár

Výbežok andalúzskeho pobrežia a najjužnejší cíp Pyrenejského polostrova je svetovým unikátom. Nahliadnite do tohto, miestami až bizarného, kúsku sveta. 

Pristávacia dráha

Cesta, ktorá prechádza hranicou Španielska a Gibraltára, zároveň pretína letiskovú dráhu. Vždy, keď pristáva lietadlo, sa cesta uzavrie a autá a chodci musia počkať za závorou. Ide úzky pás pevniny, rozšírený do mora a obrovské lietadlá sa na ňu zmestia len tak-tak. Každé pristátie je husárskym kúskom a veterné počasie ho pilotom vôbec neuľahčuje. Sledovať takto zblízka pristávajúce lietadlo je úžasným zážitkom. Naplánujte si preto cestu na Gibraltár v čase príletu niektorého z nich. 

letisko Gibraltár

Skala

Nad Gibraltárom sa týči vysoká skala The Rock. To neznie veľmi lákavo. Skala je však najnavštevovanejším miestom na Gibraltári. Prečo? Pre voľne žijúce opice, makaky, ktoré nikde inde v Európe neuvidíte. Skala je ich prírodnou rezerváciou. Priateľské makaky vám spestria cestu lesom na jej vrchol. Hore vás čaká krásny výhľad na Stredozemné more aj Atlantický oceán, a ponad hladinu dovidíte až na pobrežie Afriky. 

Jaskyňa sv. Michala

V prírodnej rezervácii Upper Rock, vo výške 274 m nad morom, sa nachádza najväčšia zo 150-tich jaskýň Gibraltára. V Jaskyni sv. Michala sa našli pozostatky ľudí, pre ktorých bola domovom už pred 40 000 rokmi. 

Útulná hlavná sieň s vysokým stropom si priam pýtala využitie človekom. Pre jedinečné akustické vlastnosti je dnes upravená ako koncertná sála pre stovku divákov. Po ceste jaskyňou môžete obdivovať nádherné stalaktity a stalagmity, menšie komôrky či malé podzemné jazierko. 

Jaskyne Gibraltár

(Zdroj: JR Harris, unsplash.com)

Maurský hrad

Hradby arabských obyvateľov Gibraltára sa začali stavať už v 8. storočí, a v 13. storočí prešli prestavbou. Stredovekú pamiatku Maurov hlboko poznačili vojnové konflikty na tomto území. Tie najpevnejšie časti pevnosti však ostali na obdiv a poznávanie dávnej histórie. 

Centrum a Kazematové námestie

Od roku 1713 je Gibraltár oficiálnym územím Veľkej Británie. Aj napriek vzdialenosti od Britských ostrovov, sa tu ocitnete v malom Londýne, avšak s jedným rozdielom - počasie je tu väčšinou krásne slnečné. Všade sú anglické reštaurácie, kde sa podáva tradičné fish and chips, útulné krčmičky a červené telefónne búdky. 

Srdcom mesta Gibraltár je Kazematové námestie. Je to príjemné miesto, kde máte na výber z množstva slnečných terás na posedenie pri dobrom pive.

Svojou architektúrou zaujmú Katedrála sv. Trojice a Kostol Panny Márie. Nejde o klasické kostoly so zvonicou. Kombinujú sa v nich prvky maurského slohu a orientálnych ornamentov s kresťanskou výzdobou. Celé historické centrum Gibraltára sa nesie v duchu prelínajúcich sa štýlov architektúry a umenia. 

centrum Gibraltára

Gibraltárske múzeum

Návštevu múzea v Gibraltári určite nevynechajte. Prišli by ste o zaujímavý labyrint miestností a výstav z veľmi, veľmi dávnej minulosti. Nachádzajú sa tu dobre zachované maurské kúpele zo 14. storočia, archeologická záhrada, galéria vojenskej minulosti. Múzeum vystavuje prehistorické artefakty, pochádzajúce zo siete jaskýň, obývaných Neandertálcami, ale aj pestrý život miestneho vtáctva.

Pamiatky z búrlivej histórie

História Gibraltára je pomerne nabitá vojnovými konfliktmi. Je to kvôli jeho polohe. Európu a Afriku z jeho perspektívy delí skutočne len úzky pás mora a o kontrolu Gibraltárskeho prielivu sa viedli dlhoročné boje. Na pamiatky konfliktov tu ostalo niekoľko tunelov, cintorín Trafalgar (kde sú pochovaní iba dvaja vojaci), alebo sto tonové delo z roku 1870. Po stopách vojenskej histórie Gibraltára natrafíte na niekoľko pamätníkov, od Uvítacieho pamätníka, cez Evakuačný (pripomína evakuáciu celého obyvateľstva počas II. svetovej vojny) až po monumentálny Americký vojnový pamätník. 

Pláže Gibraltára

Potulky Gibraltárom môžete príjemne ukončiť na jednej z troch pláží. Catalan bay patrí Kataláncom, je to frekventované a obľúbené miesto pre rybárov aj miestnych rekreantov. Sandy Bay je kúsok pláže, ktorý sa zachoval len vďaka piesku, dovezenému z Africkej Sahary. Najunikátnejšia spomedzi troch pláží je asi Eastern Bay, pretože nachádza priamo pod Skalou a pár metrov od pristávacej dráhy. Pristávanie obrovských lietadiel vám bude spestrením plážovej siesty.