Taliansko: Boloňa, Florencia a Rimini
Upresnite svoje filtrovanie
Taliansko: Boloňa, Florencia a Rimini
Taliansko Taliansko
 Taliansko  Taliansko

Taliansko: Boloňa, Florencia a Rimini 

Taliansko: Boloňa, Florencia a Rimini 

Zastávok: 4
1.deň

Odlet z Viedne do Bolone.

Prílet do Bolone, spoločný transfer do hotela, ubytovanie, voľný program.

  
2.deň

Raňajky v hoteli, stretnutie so sprievodcom, odchod na výlet do Florencie.

Firenze/Florencia (UNESCO). Kolíska talianskej renesancie, hlavné mesto umenia v Európe; mesto spojené s famóznymi menami stredoveku, napr. Botticeli, Dante, Galileo, Michelangelo, Machiavelli, Mediciovci... mesto umelcov, spisovateľov, filozofov.

Centrum mesta je relatívne malé, ale je to jedno veľké múzeum. Tvoria ho dve významné námestia: Piazza del Duomo s najvýraznejšou dominantou a symbolom Florencie, katedrálou Santa Maria del Fiore s majestátnou kupolou a farebnou novogotickou fasádou, so zvonicou a krstiteľnicou (najstaršia budova v meste) s prekrásnymi stropnými mozaikami (keď zvládnete vyjsť 463 schodov hore, odmenou nám bude úžasný výhľad na celú Florenciu a fotky, ktoré vám budú navždy pripomínať tento zážitkami nabitý výlet); na Piazza del Duomo je aj múzeum Museo dell´Opera del Duomo, kde sú uložené cenné umelecké diela, napr. Michelangelova „Pieta“. Pár krokov od Piazza del Duomo, krížom cez bočné uličky je  Piazza della Signoria (občianske srdce mesta) s Palazzo Vecchio (s 95 m vysokou vežou s cimburím a hodinami) ), s freskou starovekej Bratislavy (i tu sa dá užiť si pohľad na Florenciu, potrebné je vyjsť 300 schodov hore); pred jeho vchodom sa nachádza jedna z mnohých napodobenín Michelangelovho Dávida, ale aj Loggia della Signoria (terasa z dych berúcimi sochami), kde vždy prednášali svoje prejavy tí najdôležitejší vo svojej dobe. Hneď, v uličke vedľa, je najvýznamnejšia florentská galéria Galleria degli Uffizi (s rozsiahlou zbierkou svetového renesančného umenia; napr. Botticelli; Tiziano; Carravagio... a mnohí iní, nielen talianski umelci).

Keď prejdeme nádvorím galérie, po pravej strane zbadáme most Ponte Vecchio, ktorý určite nevynecháme  (najstarší a najužší most ponad rieku Arno) s obchodíkmi z 13. storočia, ktorý prežil povodne, vojny či občianske nepokoje a dnes patrí k symbolom Talianska.  

Na jeho opačnej strane je časť Oltrarno, kde určite musíme zájsť na Piazzale Michelangelo (Michelangelovo námestie), nielen preto, že námestíčku dominuje ďalšia napodobenina Dávida (originál je v Galleria dell´Accademia), ale najmä pre neopísateľný pohľad na všetky dominanty Florencie. 

Ukončenie programu, návrat do Bolone, voľný večerný program.

  
3.deň

Raňajky v hoteli, stretnutie so sprievodcom, odchod na výlet do Rimini.

Význačné prímorské kúpele na brehu mora v juhovýchodnom cípe Pádskej nížiny, asi 50 km od Raveny, ďakujú za svoju slávu takmer 20 km dlhým piesočnatým plážam, ktoré dostaly priliehavé meno Slnečná riviéra. Mesto samo sa chváli historickými stavebnými pamiatkami, pripomínajúcimi, že bolo významnou križovatkou antických ciest. Sú tu i stredoveké stavby, medzi nimi vyniká kostol sv. Františka. Severovýchodná kúpeľná časť mesta má množstvo hotelov, penziónov a víl, reštaurácií, kaviarní a obchodov. Pri výletoch do okolia je najviac navštevovaný 25 km vzdialený horský štát San Marino s preslávenou skalnou pevnosťou, ale i Rravenna s antickými a stredovekými pamiatkami.

Krátka prechádzka mestom a voľný čas pri pláži. Vo večerných hodinách návrat do hotela v Boloni.

  
4.deň

Raňajky v hoteli, stretnutie so sprievodcom a výlet po meste Boloňa.

 

Boloňaa (pôvodne Felsina) je hlavné mesto regiónu Emilia-Romagna v severnom Taliansku (do 400 tisíc obyvateľov). Je nazývaná aj červená (rossa) pre charakteristické budovy z neomietnutých tehál; aj vzdelaná (dotta) pre svoju najstaršiu univerzitu a kultúru, ktorá tu prekvitá celé storočia; alebo aj tučná (grassa) pre svoju tradičnú gastronómiu. V hodnotení životných podmienok v talianskych mestách je Boloňa na vrchole rebríčka a patrí k najbohatším mestám krajiny.

Prednosťou mesta Boloňa je sieť elegantných arkád pôvodom z 15. st., v dĺžke 35 km. Mimochodom, Portico di San Luca je jednou z najdlhších (nielen v Boloňa, ale aj na svete). 666 arkád v dĺžke 3,5 km je označovaných ako „najdlhšia veranda sveta“. Vedie k nádhernej basilike na kopci nad mestom, Satuario della Madonna di San Luca. 

Arkády poskytujú pohodlnú prechádzku mestom aj v nepriaznivom počasí; ale aj príjemný nákup v elegantných obchodoch. Zaujímavosťou je, že pri stavbe arkádových chodieb sa vždy dodržiavala požiadavka, že arkády by mali byť najmenej tak vysoké, aká bola výška jazdca na koni.

Boloňa je známa aj svojimi mierne naklonenými vežami, ktoré v stredoveku určovali charakter (profil) mesta. Najdôležitejšie z nich sú dve, ktoré sú zároveň aj symbolom mesta. Rodové veže (zo stredoveku) sú k sebe šikmo naklonené: Asinelli (97 m) a Garisenda (48 m). Na vrchol Asinelli sa dá vyjsť po 498 schodoch, odkiaľ sa nám naskytne úžasný panoramatický výhľad na celé mesto.  Východiskovým bodom na prehliadku mesta je štvorcové námestie Piazza Maggiore, obklopené historickými budovami zo stredoveku. Najvýznamnejšou stavbou je, bezpochyby, Basilica San Patronio, ktorá patrí medzi najimpozantnejšie kresťanské kostoly. Na blízkom námestí Piazza Nettuno stojí za obdiv nádherná baroková fontána boha morí, Neptúna. V Boloni je zážitkom aj Basilica Santo Stefano, komplex siedmich kostolov (prechádzate plynulo z jedného do druhého) na neďalekom Piazza Santo Stefano. Pýchou mesta sú historické Quadrilatero trhy; vznikli už v stredoveku. Najviac trhov je na ulici Mercado di Mezzo, dnes známej ako via Rizzoli. Ide o historické centrum a okrem jedla tu kúpite šperky, oblečenie a všetko ostatné. 

Po programe nasleduje transfer na letisko a odlet do Viedne.

  
V cene je zahrnuté
 • Obojsmerná letenka do/z Bolone

 • 1 ks príručnej batožiny v rozmeroch 55x40x20cm, do 10kg a 1ks malej príručnej batožiny v rozmeroch max. 40x20x20cm/osoba

 • Všetky letiskové a palivové poplatky

 • Online check-in

 • Ubytovanie na 3 noci v dvojlôžkovej izbe v 3* hoteli s raňajkami
  v Boloni
 • Všetky transfery počas programu
  okrem transferov MHD v Boloni a Florencii. Po meste sa presúvate mestskou hromadnou dopravou
 • Transfery letisko - hotel - letisko

 • Slovenský sprievodca CK počas celého poznávacieho pobytu

 • Poistenie insolventnosti CK

V cene nie je zahrnuté
 • Cestovné poistenie

 • Miestne poplatky - city tax (vo výške 2-3€/os./noc) splatné priamo na recepcii hotela

 • Batožina do podpalubia
  Možnosť rezervácie v ďalšom kroku rezervácie
 • Miestna doprava v Boloni a Florencii

 • Vstupy do pamiatok a múzeí - platba fakultatívne na mieste

Dôležité informácie

Cestovná kancelária nezodpovedá za prípadnú zmenu letových časov v rámci rovnakého dňa odletu.

 

V prípade potreby je sprievodca oprávnený zmeniť poradie programu.

Minimálny počet účastníkov zájazdu je 6

Podmienky vstupu

Občania Slovenskej republiky môžu na územie Talianska vstupovať s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom.Od 1.1.2013 musí mať každý občan Slovenskej republiky, vrátane detí do 5 rokov, pri cestovaní do zahraničia vlastný cestovný doklad.

 

Bližšie informácie nájdete na stránke MZV SR TU

 

Obmedzenia spojené s COVID-19 nájdete na https://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/obmedzenia-na-hraniciach#taliansko