Taliansko: Rím, Florencia, Bologna a Modena
Upresnite svoje filtrovanie
Taliansko: Rím, Florencia, Bologna a Modena
Taliansko Taliansko
 Taliansko  Taliansko

Taliansko: Rím, Florencia, Bologna a Modena 

Taliansko: Rím, Florencia, Bologna a Modena 

Zastávok: 8
1.deň

Odlet z Bratislavy s leteckou spoločnosťou Ryanair

 

Predpokladané letové časy:

Bratislava - Rím Ciampino: 13:55 - 15:35

 

Prílet do Ríma, transfer do hotela (check in možný od 14:00), ubytovanie. Voľný program. 

  
2.deň

Raňajky v hoteli, následne stretnutie so sprievodcom na recepcii hotela o 09:30.

Prehliadka Antický Rím so vstupom do Kolosea a Forum Romanum:

So sprievodcom po stopách antických pamiatok v centre Ríma. Vstup do Kolosea, prehliadka niekdajších cisárskych palácoch na Palatíne a prechádzka bývalým najdôležitejším centrom starovekého Ríma – námestím známym ako Forum Romanum alebo Rímske fórum (Koloseum – Palatín – Fórum Romanum – Kapitol)

Po prehliadke rozlúčenie v centre Ríma, individuálny program

 

  
3.deň

Raňajky v hoteli, následne stretnutie so sprievodcom na recepcii hotela o 09:30.

Prehliadka Fontány Ríma (Španielske schody – Fontána di Trevi – Panteón – Piazza Navona – Námestia sv. Petra):

Prechádzka historickým centrom Ríma so sprievodcom, ktorý Vám ukáže nielen známe námestia s preslávenými fontánami (Fontána di Trevi, Piazza Navona, či Španielske schody). Zastavíme sa i v Panteóne a prejdeme sa po malebnej Via dei Coronari. Prejdeme Anjelským mostom a na opačnom brehu rieky sa potešíme pohľadom na Anjelsky hrad (externe), či bazilika Sv. Petra

 

 

Prehliadka Vatikán:

Prechádzka po Námestí sv. Petra s bohatým výkladom o zaujímavostiach najmenšieho štátu sveta - Vatikánu.

Možnosť dokúpenia vstupov do Vatikánskych múzeí a baziliky sv. Petra za cenu 50€/osoba.  

Po prehliadke rozlúčenie vo Vatikáne, individuálny program.

  
4.deň

Raňajky v hoteli, transfer na železničnú stanicu, odchod do Bologne (počas cesty vlakom nie je k dispozícii sprievodca).

 

Po príchode do Bologne stretnutie so sprievodcom na vlakovej stanici, odchod do hotela. Check in a prvé spoznávanie Bologne.

 

  
5.deň

Raňajky v hoteli, program v Bologni so sprievodcom.

Aj keď sa väčšine ľudí pri vyslovení názvu mesta Bologna vybavia väčšinou cestoviny, ide v skutočnosti o mesto, ktoré môže ponúknuť oveľa viac. Bologna sa môže pýšiť niekoľkými unikátmi – nájdeme tu najstaršiu univerzitu v Európe (podľa niektorých merítok i na svete), najväčší počet kilometrov ulíc s arkádami, dve šikmé veže alebo katolícky chrám s freskou vyobrazujúcou Mohameda.
Pri prvých krokoch po centre Bologne si každý okamžite musí všimnúť, že všetky ulice sú lemované arkádami. Celkovo je v meste týchto arkád vyše 35 kilometrov a hovorí sa, že v Bologni nikto nikdy nenosí dáždnik – pri chôdzi pod arkádami ho jednoducho nepotrebujete. Arkády boli stavané už v stredoveku a na výšku boli dimenzované tak, aby sa do nich vošli i jazdci na koňoch. Dnes samozrejme slúžia len chodcom, ale ich nadmerná výška vôbec nevadí a pridáva arkádam na ich elegancii.
Centrom Bologne je námestie Piazza Maggiore, ktorému dominujú Palác kráľa Enza, Neptúnova fontána a Bazilika sv. Petronia so stále nedokončenou fasádou. Práve posledne menovaná bazilika ukrýva zrejme najkurióznejší objekt v celom meste – fresku zobrazujúcu Posledný súd od Giovanniho z Modeny z 15. storočia. Kostol obsahuje fresiek viacero, avšak len jedna kaplnka je prístupná za vstupné a ako v jedinej je tu zakázané fotografovať. Na ľavej stene kaplnky sa nachádza impozantna a vcelku desivá freska zobrazujúca posledný súd. V jej hornej časti je vidieť Krista a svätých a anjelov, ktorí vyťahujú duše spravodlivých do neba. V dolnej časti je vyobrazený Satan požierajúci v pekle duše hriešnikov a na skale vystretý a mučený Mohamed. Tento fakt nespomínajú ani textové popisky k jednotlivým freskám, ani audiosprievodca, ktorého pri vstupe dostanete. Nad telom islamského proroka je však jasne čitateľný nápis Maometto (Mohamed v taliančine). Autority sa zrejme snažia tento fakt zatajiť, aby zbytočne neprovokovali. Vstup do kostola tak kontroluje polícia a od útokov na Charlie Hebdo i armáda. Sám som do kostola prešiel bez akéhokoľvek povšimnutia polície, čo sa však nedá povedať o skupinke Arabov predo mnou, ktorá sa nevyhla podrobnej kontrole.

Unavení, ale spokojní, s oblaženým okom a hromadou fotiek sa v podvečer vrátime do hotela.

  
6.deň

Raňajky v hoteli, stretnutie so sprievodcom. Transfer mestskou hromadnou dopravou na železničnú stanicu, odchod do mesta Florencie a začiatok spoznávania tohto nádherného mesta.

Kolíska talianskej renesancie, hlavné mesto umenia v Európe; mesto spojené s famóznymi menami stredoveku, napr. Botticeli, Dante, Galileo, Michelangelo, Machiavelli, Mediciovci... mesto umelcov, spisovateľov, filozofov. Spoločná vychádzka mestom, ktorá bude trvať zhruba 6 hodín (s prestávkami na jedlo, kávu či pohár vína); centrum mesta je relatívne malé, ale je to jedno veľké múzeum. Tvoria ho dve významné námestia: Piazza del Duomo s najvýraznejšou dominantou a symbolom Florencie, katedrálou Santa Maria del Fiore s majestátnou kupolou a farebnou novogotickou fasádou, so zvonicou a krstiteľnicou (najstaršia budova v meste) s prekrásnymi stropnými mozaikami (keď zvládneme vyjsť 463 schodov hore, odmenou nám bude úžasný výhľad na celú Florenciu a fotky, ktoré vám budú navždy pripomínať tento zážitkami nabitý výlet); na Piazza del Duomo je aj múzeum Museo dell´Opera del Duomo, kde sú uložené cenné umelecké diela, napr. Michelangelova „Pieta“. Pár krokov od Piazza del Duomi, krížom cez bočné uličky je  Piazza della Signoria (občianske srdce mesta) s Palazzo Vecchio (ozdobený 95 m vysokou vežou s cimburím a hodinami); pred jeho vchodom sa nachádza jedna z mnohých napodobenín Michelangelovho Dávida, ale aj Loggia della Signoria (terasa z dych berúcimi sochami), ba i freska starovekej Bratislavy s názvom Pressburg (aj tuná sa dá vyjsť 300 schodov a pohľad na Florenciu je boží). Hneď vedľa je najvýznamnejšia florentská galéria Galleria degli Uffizi (s rozsiahlou zbierkou svetového renesančného umenia; napr. Botticelli; Tiziano; Carravagio... a mnohí iní, nielen talianski umelci) či slávnou kaviarňou Rivoire. Keď prejdeme nádvorím galérie, po pravej strane zbadáme most Ponte Vecchio, ktorý určite nevynecháme  (najstarší a najužší most ponad rieku Arno) s obchodíkmi z 13. storočia, ktorý prežil povodne, vojny či občianske nepokoje a dnes patrí k symbolom Talianska.  Na jeho opačnej strane je časť Oltrarno, kde určite musíme zájsť na Piazzale Michelangelo (Michelangelovo námestie), nielen preto, že námestíčku dominuje ďalšia napodobenina Dávida (originál je v Galleria dell´Accademia), ale najmä pre neopísateľný pohľad na všetky dominanty Florencie. Náš okruh mestom ukončíme v kostole Santa Croce, kde je pochovaný Galileo, Michelangelo a Machiaveli.

Unavení, ale spokojní, s oblaženým okom a hromadou fotiek sa v podvečer vrátime do hotela v Bologni.

  
7.deň

Raňajky v hoteli, stretnutie so sprievodcom. Transfer mestskou hromadnou dopravou na železničnú stanicu, odchod do mesta Modena a začiatok spoznávania tohto nádherného mesta.

Modena je historické mesto známe ako sídlo biskupa. Je známe aj výrobou automobilov, pretože v meste majú továrne známe talianske značky ako Ferrari, De Tomaso, Lamborghini, Pagani a Maserati. V roku 1175 bola v meste založená univerzita. V meste je známa aj výroba balzamikového octu.
Možnosť návštevy múzea Ferrari (individuálne).

Unavení, ale spokojní, s oblaženým okom a hromadou fotiek sa v podvečer vrátime do hotela v Bologni.

  
8.deň

Raňajky check out z hotela, transfer na letisko, odlet do Bratislavy s leteckou spoločnosťou Ryanair.

 

Predpokladané letové časy:

Bologna - Bratislava: 10:25 - 11:50

.

  
V cene je zahrnuté
 • Letecká doprava Bratislava - Rím / Bologna - Bratislava

 • 1 ks príručnej batožiny v rozmeroch 55x40x20cm, do 10kg

 • 1 ks malej príručnej batožiny v rozmeroch 35x20x20cm

 • Všetky letiskové a palivové poplatky

 • Online check-in

 • Transfery letisko - hotel - železničná stanica / hotel - letisko

 • Vstupy do Kolosea a Forum Romanum
  v Ríme
 • Vlakový lístok Rím - Bologna

 • Transfer Bologna - Florencia - Bologna počas fakultatívneho výletu
  vlak
 • Transfer Bologna - Modena - Bologna počas fakultatívneho výletu

 • Ubytovanie na 3 noci v 3*hoteli s raňajkami v Ríme

 • Ubytovanie na 4 noci v 3*hoteli s raňajkami v Bologni

 • Služby slovenského sprievodcu počas programu

 • Poistenie insolventnosti CK

V cene nie je zahrnuté
 • Cestovné poistenie

 • Fakultatívny výlet Vatikánske múzeá, Sixtínska kaplnka a Bazilika sv.Petra
  možnosť rezervácie fakultatívneho programu vrátane prednostných vstupov a slovenského sprievodcu za sumu 50€/osoba. Rezervácia je potrebná priamo s rezerváciou pobytu.
 • Miestne poplatky - city tax (vo výške 4-6€/os./noc) splatné priamo na recepcii hotela

 • Batožina do podpalubia
  Doplatok za 20kg batožinu do podpalubia je 50€ na osobu za oba smery (nie je povinná). V pípade záujmu je potrebná rezervácia batožiny spolu so zájazdom (v prípade doobjednania batožiny až po úhrade zájazdu je doplatok za 20 kg batožinu 80€ na osobu za oba smery). Batožinu je možné objednať pre ľubovoľný počet cestujúcich.
 • Miestna doprava v Ríme, Florencii, Bologni a Modene

Letové časy a program

Cestovná kancelária nezodpovedá za prípadnú zmenu letových časov v rámci rovnakého dňa odletu. Letové časy sú orientačné. 

V prípade potreby je sprievodca oprávnený zmeniť poradie programu.

Cestovná kancelária je oprávnená zmeniť hotel za iné ubytovacie zariadenie rovnakej kategórie.

Podmienky vstupu

Občania Slovenskej republiky môžu na územie Talianska vstupovať s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom.Od 1.1.2013 musí mať každý občan Slovenskej republiky, vrátane detí do 5 rokov, pri cestovaní do zahraničia vlastný cestovný doklad.

 

Bližšie informácie nájdete na stránke MZV SR TU