Moskva, srdce a klenot ruskej histórie
Upresnite svoje filtrovanie
Moskva, srdce a klenot ruskej histórie
Rusko Rusko
 Rusko  Rusko

Moskva, srdce a klenot ruskej histórie 

Moskva, srdce a klenot ruskej histórie 

Zastávok: 6
1.deň

Odlet z Bratislavy, prílet do Moskvy, transfer do hotela, individuálny program.

  
2.deň

Raňajky v hoteli, stretnutie so sprievodcom na recepcii hotela, odchod na poznávanie historického centra Moskvy.

V dnešný deň na vás čaká návšteva Červeného námestia, Mauzólea Vladimira Iľjiča Lenina, Kremľa a možnosť návštevy Chrámu Vasilija Blaženého.

Červené námestie - miesto obklopené slávnymi obchodmi a na konci ktorého sa vyníma prekásny chrám Vasiľa Blaženého, bolo zastavané už v 12. storočí. Od roku 1991 je zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Na námestí nájdete Leninove mauzóleum, krásnu budovu Štátneho historického múzea, obchodný dom GUM a ďalší pravoslávny chrám – Ikony Matky Božej Kazanskej.

Kremeľ - „Borovický vrch“, miesto, kde je dnešný Kremeľ postavený, bol obývaný Slovanmi už od druhého tisícročia pred naším letopočtom. Pôvodnú mestskú pevnosť založil jeden z pôvodných kmeňov, žijúcich na území dnešného Ruska, kmeň Viatičov v 11. storočí na mieste, kde sa rieka Neglinnaja vlieva do rieky Moskvy. Slovania v tejto dobe obývali predovšetkým juhozápadnú časť vrchu, ako to potvrdili nálezy sovietskych archeológov.Prvé správy o kamenných stavbách v Kremli pochádzajú z prvej polovici 14. storočia, potom čo metropolita Peter presunul svoje sídlo z Kyjeva do Moskvy. V tomto období, na príkaz Ivana Kalitu, začali vznikať v Kremli viaceré chrámy, ako hlavný, v ktorom boli neskôr korunovaní ruskí cári, bol postavený Chrám Zosnutia presvätej Bohorodičky (Uspenskij sobor), založený v roku 1327 a výrazne prestavaný a rekonštruovaný v 15. storočí. Väčšina z týchto chrámov bola postavená v rusko-byzantskom architektonickom slohu (s jednou centrálnou a s niekoľkými po obvodoch rozmiestnenými zlatými kupolami) z vápenca. Ide hlavne o chrámy, ako napr. Archanjelský chrám, Chrám Zvestovania (Moskva), Chrám uloženia rúcha presvätej Bohorodičky, Zvonica Ivana Veľkého a iné sakrálne stavby.

Mauzóleum Vladimira Iľjiča Lenina - Vraví sa, že 21. januára 1924, v deň Leninovej smrti, sovietska vláda obdržala niekoľko tisícok telegramov, v ktorých ľudia žiadali, aby Leninove ostatky boli uchované pre ďalšie generácie. O deň neskôr, významný ruský patológ a anatóm Alexej Abrikosov bol poverený zabalzamovaním Leninovho tela tak, aby do pohrebu ostalo nedotknuté. 23. januára, v noci, bol Alexej Ščusev poverený do troch dní navrhnúť a postaviť hrobku, v ktorej sa budú môcť občania rozlúčiť s Leninom. 26. januára padlo rozhodnutie o umiestnení hrobky na Červené námestie a už na druhý deň poobede bola drevená hrobka i s Leninovou rakvou na svojom mieste. Za prvý mesiac a pol navštívilo provizórne mauzóleum vyše 100 000 ľudí. V auguste 1924 Ščusev hrobku prestaval a architekt Konstantin Meľnikov navrhol Leninov sarkofág. V roku 1929 sa zistilo, že Leninovo telo sa dá zachovať na oveľa dlhší čas a preto došlo k rozhodnutiu vymeniť drevené mauzóleum za kamenné. Tím architektov opäť viedol Alexej Ščusev – tí navrhli jednoduchú, ale monumentálnu hrobku z mramoru, granitu, porfýru a labradoritu. Konštrukčné práce na hrobke boli dokončené v októbri 1930. V roku 1970 bol vymenený Leninov sarkofág – nový navrhol sochár Nikolaj Tomskij.

Po skončení programu individuálny program.

  
3.deň

Raňajky v hoteli, stretnutie so sprievodcom na recepcii hotela, odchod na poznávanie historického centra Moskvy.

V dnešný deň na vás čaká návšteva televíznej veže Ostankino, Parku VDNCH, fakultatívna možnosť návštevy Treťjakovskej galérie.

Ostankino - Ostankinskaja telebašňa, po slovensky spravidla Ostankinská televízna veža alebo Televízna veža Ostankino, je televízna veža v Moskve a zároveň najvyššia voľne stojaca stavba v Rusku a v Európe vôbec. Výstavba tejto 540 metrov vysokej veže sa začala roku 1963 a bola dokončená o päť rokov neskôr, v roku 1968. Oficiálne mala byť veža dokončená už v roku 1967 pri príležitosti 50. výročia Októbrovej revolúcie. Po svojom otvorení sa stala najvyššou stavbou sveta a tento titul si udržala necelé desaťročie až do otvorenia CN Tower v kanadskom Toronte v roku 1976. Z Ostankina vysielali všetky moskovské televízne stanice až do vzdialenosti 120 km, a to až do 28. augusta 2000, keď vežu zachvátil požiar. K požiaru došlo 98 metrov nad vyhliadkovou plošinou. Personál veže i návštevníkov evakuovali, pri počiatočnom výbuchu zahynuli traja ľudia. Podľa ruských médií sa evakuácia uskutočnila za 90 minút. Po tejto udalosti malo vyše 18 miliónov obyvateľov Moskvy problém s príjmom rozhlasového a televízneho signálu.

Park VDNCH - je skratka, ktorú si dodnes zachovala stanica metra, na ktorej vystúpite, ak sa chcete dostať do Všeruského výstavného centra, zaujímavej spomienky na ZSSR, ktorá sa však veľmi šikovne dokázala pretransformovať tak, že z nej nie je skanzen, ale živé miesto, ktoré radi navštevujú miestni aj turisti. Ako už názov prezrádza, výstavisko sa za čias socializmu volalo Výstavisko úspechov národného hospodárstva. Navrhnuté bolo ako „Všesovietska poľnohospodárska výstava" na mieste vtedajšieho Parku Ostankino. Aktuálne je park využívaný ako voľnočasový priestor pre Moskovčanov. Počas návštevy parku určite odporúčame navštíviť Múzeum Kozmonautiky.

Po skončení programu individuálny program, monosť fakultatívnej návštevy Treťjakovskej galérie.

  
4.deň

Raňajky v hoteli, stretnutie so sprievodcom na recepcii hotela, odchod na poznávanie historického centra Moskvy.

V dnešný deň na vás čaká návšteva viacerých podzemných palácov Moskvy (prekrásne stanice metra, z ktorých má každá zo staníc svoju históriu).
Po prehliadke podzemných palácov Moskvy na váš čaká nezabudnuteľný zážitok - plavba po rieke Moskva na luxusnej lodi Radisson. Lode patria najluxusnejšiemu hotelu v Moskve - hotel Ukraina. Určite odporúčame ochutnať gurmánske lahôdky, ktoré si je možné vychutnať počas plavby (občerstvenie nie je súčasťou ceny).

Po plavbe sa presuniete na obhliadku Chrámu Krista Spasiteľa.
 
Chrám Krista Spasiteľa je patriarchálny katedrálny chrám Ruskej pravoslávnej cirkvi. Nachádza sa v Moskve, na brehu rieky Moskvy. Je najväčším pravoslávnym chrámom na svete. Po revolúcii v roku 1917 Sovieti vybrali miesto, na ktorom sa nachádza chrám za miesto, na ktorom vybudujú pamätník socializmu, známy aj ako Palác Sovietov. Modernistická budova mala byť najväčšou budovou na svete. Na jej vrchole mala byť obrovská, 100 metrov vysoká, socha Lenina. 5. decembra 1931 bol chrám vyhodený do vzduchu a ostali z neho iba ruiny a prach.
Vybudovanie Paláca Sovietov brzdil nedostatok peňazí, priesaky z neďalekej rieky Moskva a taktiež vypuknutie druhej svetovej vojny. Na mieste ostala zaplavená základová jama, až kým ju Nikita Chruščov nedal prestavať na obrovské verejné kúpalisko. S koncom Sovietskeho zväzu sa začalo uvažovať o znovupostavení chrámu. V roku 1990 dostala Ruská pravoslávna cirkev povolenie na výstavbu nového Chrámu Krista Spasiteľa. Základný kameň položili ešte v ten rok. V roku 1992 sa začalo s peňažnou zbierkou a o dva roky neskôr sa začalo s budovaním základov. Chrám bol dokončený a vysvätený 19. augusta 2000. V chráme sa konala 1. februára 2009 intronizácia Kirilla I. patriarchu Moskvy a celej Rusi, nástupcu Alexeja II.

Po skončení programu individuálny program.

  
5.deň

Pri pobyte na 5 dní:

Raňajky, check out z hotela, odchod na letisko okolo obeda.

Doobeda možnosť nákupov v blízkosti hotela na tzv. Izmailovskom rýnku -  je to obrovský trh s viacerými suvenírmi v tomto priestore ako kdekoľvek inde, ktoré nájdete v Moskve.

Odlet z Moskvy, prílet do Bratislavy.

 

Pri pobyte na 6 dní:

Voľný deň v Moskve

  
6.deň

Pri pobyte na 6 dní:

Raňajky, check out z hotela, odchod na letisko okolo obeda.

Doobeda možnosť nákupov v blízkosti hotela na tzv. Izmailovskom rýnku -  je to obrovský trh s viacerými suvenírmi v tomto priestore ako kdekoľvek inde, ktoré nájdete v Moskve.

Odlet z Moskvy, prílet do Bratislavy.

  
V cene je zahrnuté
 • Leteckú dopravu na trase Bratislava – Moskva – Bratislava s batožinou do podpalubia

 • Všetky letiskové a palivové poplatky

 • Transfery v rámci programu

 • Transfery z letiska/na letisko Vnukovo v Moskve

 • Ubytovanie v dvojlôžkovej izbe v hoteli Izmailovo 3* s raňajkami

 • Služby slovensky alebo česky hovoriaceho sprievodcu
  počas poznávacej časti
 • Plavba loďou po rieke Moskva luxusnou loďou Radisson

 • Vstup na televíznu vežu Ostankino

 • Poistenie CK proti insolventnosti

V cene nie je zahrnuté
 • Cestovné poistenie

 • Stravu nad rámec programu

 • Vstupné víza
  možnosť doplatku za vybavenie víz vo výške 99€/osoba. Viac informácií nájdete v časti Dôležité informácie
 • Vstup do Treťjakovskej galérie
  40€/osoba - možnosť doplatku v ďalšom kroku rezervácie
 • Vstup do Chrámu Vasilija Blaženého
  28€/osoba - možnosť doplatku v ďalšom kroku rezervácie
Informácie CK

Zmena odletových miest, letových časov a programu vyhradená.

Podmienky vstupu

Občania SR, držitelia cestovných pasov, potrebujú na vstup do Ruska vízum. O vízum možno požiadať na veľvyslanectve Ruskej federácie príslušnom podľa štátu pobytu občana SR alebo vo vízovom centre Ruskej federácie.
CK Petit Press pre Vás ponúka možnosť zabezpečenia vstupných víz pre občanov SR za celkovú sumu 99€/osoba vrátane všetkych poplatkov.
Lehote na vybavenie víz je 6 dní. V prípade záujmu o vybavenie expresných víz do 2 dní je doplatok vo výške 35€/osoba.
Ďalšie potrebné informácie o vstupných podmienkach nájdete na stránke MZV SR.
CK Petit Press nezodpovedá za prípadné škody vzniknuté nedodržaním vízových, pasových a zdravotných povinností.

Náležitosti potrebné k vybaveniu víz cez CK:

 • platný cestovný pas (platnosť minimálne 6 mesiacov po plánovanom termíne návratu)
 • 2 ks pasových fotografií
 • voľná pasová dvojstránka
 • doručenie a prebratie pasu v Bratislave /možnosť doručenia kuriérom na náklady klienta v rámci SR/

COVID-19 Garancia