Lisabon a Madeira: Mesto moreplavcov a ostrov večnej jari
Upresnite svoje filtrovanie
Lisabon a Madeira: Mesto moreplavcov a ostrov večnej jari
 Portugalsko, Portugalsko  Portugalsko, Portugalsko

Lisabon a Madeira: Mesto moreplavcov a ostrov večnej jari 

Lisabon a Madeira: Mesto moreplavcov a ostrov večnej jari 

Zastávok: 10
1.deň

Odlet z Viedne alebo Budapešti.

 

Po prílete do Lisabonu nasleduje transfer do 3* hotela a voľný program.

 

Hotel sa bude nachádzať v dochádzkovej vzdialenosti k stanici metra, prípadne inej hromadnej dopravy do centra Lisabonu.

2.deň

Po raňajkách stretnutie so sprievodkyňou na recepcii hotela. Odchod na poznávací okruh Lisabonom. 

Pešia prehliadka cez 2 najstaršie historické štvrte Mouraria & Alfama – „V bludisku maurských predkov“

Hlavné zastávky: námestie Rossio, námestie Figueira, “prekliaty” kostol Sao Domingos, námestie Martim Moniz, historické električky, rodisko Unesco hudby – Fado, katedrála Sé, stará židovská štvrť, vyhliadka Portas do Sol, hrad Sv. Juraja

Program: Počas tejto prehliadky sa zoznámime so zrodením Portugalska a Lisabonu. Navštívime najstaršiu štvrť hlavného mesta – Alfama, kde zablúdime (samozrejme, vedome:)) v kľukatých úzkych uličkách obkľúčených nízkymi farebnými domčekmi, ktoré stavali ešte pôvodní maurskí obyvatelia. Povieme si o vplyve rôznych kultúr, ktoré počas portugalských objavov mali dopad na portugalskú kultúru. Budeme obdivovať kachličky “azulejos”, ktoré zdobia steny mnohých tradičných domov a ochutnáme tradičný likér Ginjinha. Zatúlame sa až ku najstaršiemu rímsko-katolíckemu kostolu mesta, katedrále Sé a odhalíme aj niekdajšiu malú židovskú štvrť, ktorá sa celkom vytratila po Lisabonskom masakri, ktorý sa odohral v 16. storočí. Odtiaľ sa vyšplháme ku jednej z najočarujúcejších vyhliadok mesta – Portas do Sol, kde si to zamierime priamo ku hradu Sv. Juraja. Do hradu sa tak môžeme pozrieť spoločne, alebo klienti si tak môžu pozrieť hrad v rámci voľného času. 

*Vstupy (nie sú zahrnuté v cene a nie sú povinné): Katedrála – 0,00€, hrad Sv. Juraja – 8,50€ (65+/študenti – 5,00€) 
*Ochutnávky (nie sú zahrnuté v cene a nie sú povinné) – Ginjinha likér (1,40€)

 

Obedná prestávka (obed nie je v cene pobytu)

 

Pešia prehliadka cez 2 najstaršie historické štvrte: Baixa Pombalina & Bairro Alto – “Bohémska štvrť zrodená z prachu Lisabonu“

Hlavné zastávky: námestia Restauradores a Carmo, železničná stanica Rossio, ruiny Carmo kláštoru, výťah Santa Justa, električka Glória, vyhliadka Sao Pedro de Alcântara, pamätník spisovateľa Luisa Camoesa, Triumfálny oblúk, najväčšie Komerčné námestie

Program: Cieľom tejto prehliadky je zoznámiť sa s o niečo modernejšou historickou etapou Lisabonu – budeme si hovoriť o katastrofálnom zemetrasení, ktoré sa odohralo v roku 1755 a malo za následok prestavanie dolnej štvrte Baixa Pombalina. Dnes tu stojí ako víťazná spomienka nad touto ničivou smršťou impozantný Triumfálny oblúk. Budeme si hovoriť o ministrovi Markízovi de Pombal, ktorému mesto vďačí za novú tvár a je dôkazom, že mesto sa z katastrofy rýchlo spamätalo. Ukážeme si konvent, ktorý je snáď najviditeľnejšou obeťou vtedajšieho zemetrasenia. Budeme si hovoriť o diktatúre v Portugalsku, ktorá bola ukončená Klinčekovou revolúciou na námestí Carmo. Prejdeme sa cez uličky niekdajšej bohémskej štvrte, dnes tiež obľúbenej nočnej štvrte, kde v noci ožíva okolo 300 barov - Bairro Alto. Práve tu v 19. a 20. storočí vznikali umelecké diela mnohých portugalských spisovateľov. Uvidíme aj historické žlté električky, ktoré sú symbolom mesta. Ochutnáme slávny krémový koláčik – pastel de nata v jednej z dnes najpopulárnejších pekárničiek. A prehliadku vyvrcholíme na brehu rieku Tajo, priamo na najväčšom námestí Lisabonu, kde si vychutnáme výhľad na sochu Ježiša Krista a veľkolepý most 25 Apríl.

*Vstupy (nie sú zahrnuté v cene a nie sú povinné): Katedrála – 0,00€, hrad Sv. Juraja – 8,50€ (65+/študenti – 5,00€) 
*Ochutnávky (nie sú zahrnuté v cene a nie sú povinné) – Pastel de nata (1,00€)

 

Po ukončení programu máte osobné voľno a môžete si užívať podvečer v centre Lisabonu. 

3.deň

Po raňajkách stretnutie so sprievodkyňou na recepcii hotela. Odchod na poznávací okruh Lisabonom. 

Pešia/panoramatická prehliadka vo štvrti s 2 Unesco pamiatkami Belémska štvrť – “Po stopách dávnych moreplavcov” (prehliadka trvá cca. 4 hodiny)

Hlavné zastávky: park Alfonsa Albuquerqueho, prezidentský palác, pekáreň Pastéis de Belém, Unesco kláštor sv. Hieronýma, Pamätník Objaviteľov, Unesco veža Belém, MAAT – múzeum architektúry, umenia a technológie, most 25 Apríl

Program: V rámci tejto poldennej prehliadky sa zoznámime s Portugalskom v čase objavov, kedy sa slávni portugalskí moreplavci vydávali na ďaleké zámorské expedície s cieľom vydobyť nové územia a rozšíriť vtedajšie portugalské impérium. Dnes v tejto štvrti Lisabonu môžeme obdivovať niektoré z najvýznamnejších pamiatok Portugalska – dve z nich zaradené do zoznamu UNESCO. Asi ku najveľkolepejším patrí práve kláštor sv. Hieronyma, v ktorého kostoli leží hrobka samotného Vasca de Gamu (vstup do kostola zdarma). Tak ako vnútorná, tak aj vonkajšia architektúra kláštora je samotným klenotom neskorej portugalskej gotiky, ktorá je dnes označovaná ako „manuelský štýl“. Tu si povieme o zrodení Zlatého Veku Portugalska a o najväčších objavoch, ktoré sa Portugalcom podarili dosiahnuť. V pekárničke Pastéis de Belém, ktorá leží medzi kláštorom a prezidentským palácom si zájdeme ochutnať vychýrený krémový koláčik, ktorého tajný recept sa zachoval od roku 1837. Okrem kláštora budeme mať možnosť obdivovať manuelskú architektúru aj na ďalšej UNESCO pamiatke, ktorou je bašta Belém. Tá je označovaná za symbol národa rovnako, ako Eiffelova veža pre Francúzov. V tejto štvrti leží hneď niekoľko múzeí a pamiatok historického charakteru. Neprehliadnuteľným je však najmä Pamätník Objaviteľov. Práve ten je snáď najkonkrétnejším vyjadrením oslavy odvahy a víťazstiev významných postáv portugalských objavov, ktorí priložili ruku ku dielu a zaslúžili sa o zrodenie dávnej portugalskej zámorskej veľmoci.

*Vstupy (nie sú zahrnuté v cene a nie sú povinné): kláštor sv. Hieronýma – 10,00 € (65+/študenti 5,00 €), veža Belém 6,00€ (65+/študenti 3,00 €), Pamätník Objaviteľov 6,00€ (<18/5,00€) 
*Ochutnávky (nie sú zahrnuté v cene a nie sú povinné) – Pastel de nata (1,00€)

Po ukončení programu máte osobné voľno a môžete si užívať poobedie a večer v centre Lisabonu. 

4.deň

Check out z hotela,  transfer z hotela na letisko, odlet na Madeiru,

 

Po prílete nasleduje transfer do hotela, ubytovanie ihneď po príchode. Voľný program. 

 

Dom Pedro Madeira 4*

POLOHA                                                                
• hotel sa nachádza na krásnej pláži Machico Bay • mesto Funchal sa nachádza 22km od hotela • letisko sa nachádza 36km od hotela

POPIS  
• hotel ponúka hosťom 218 izieb • recepcia • výťah • reštaurácia • 2 bary • bazén •  bedbinton • boccia • volleyball • Wi-Fi pripojenie na recepcii hotela zdarma • biliard • stolný tenis • tenisový kurt
   
UBYTOVANIE                                                          

• štandardné dvojlôžkové izby • TV/SAT • kúpeľňa s WC • klimatizácia • trezor (za poplatok) • fén • TV-SAT

STRAVOVANIE  
• raňajky formou bufetu • polpenzia: raňajky a večere formou bufetu • all inclusive: raňajky, obedy (okrem obedov počas okruhu) a večere formou bufetu, snack pod 11:00 do 11:30, zmrzlina od 16:00 do 17:00, miestne alkoholické a nealkoholické nápoje od 10:00 do 23:00 (all inclusive počas trvania okruhu nie je zahrnutý v cene)

PLÁŽ 
• pobrežie je vzdialené cca.50 metrov od hotela •  plážový servis za poplatok • ležadlá a slnečníky sú pri bazéne zahrnuté v cene 

5.deň

Odchod z hotela po raňajkách 09:00.


Behom výletu spoznáme najkrajšie miesta západnej časti ostrova Madeira. Hlavná cesta ostrova Estrada Monumental nás zavedie na vyhliadku "Pico dos Torre", odkiaľ je nádherný výhľad na dedinky "Camara de Lobos" (kde Winston Churchill trávil čas maľovaním obrazov v čase jeho návštev Madeiry a tiež tu vznikla replika lode Krištofa Kolumba, ktorú nájdu v prístave a dodnes slúži ako výletná loď).

Cesta pokračuje na "Cabo Gira 580 m" a je druhým najvyšším zrázom do mora na svete. Z juhu ostrova sa presunieme popod "Enclumeada" až k severnému pobrežiu do "Grutas" čo v preklade znamená jaskyňa. Nachádza sa tu vulkanická jaskyňa s vulkanickým centrom. Počas prehliadky vám priblížime vznik vulkanickej Madeiry.
Cez "SAO Vicente" na severnom pobreží zmeníme smer na západ a zastavíme v "Seixal" a navštívite vyhliadku s vodopádom "Veo da Noiva" známe aj ako "Nevestin závoj" a cestou do "Porto Moniz" sa zastavíme v "Ribeira de Janela", kde sa nachádza vodná elektráreň a skala milencov a následne pokračujeme do "Porto Moniz", kde sa nachádza prírodné kúpalisko z vulkanických kameňov.

Voľno na kúpanie.

Poobede sa rýchlou cestou vrátime do hotela okolo 17:00.

6-7.deň

Odchod z hotela po raňajkách o 09.00.


Naša prvá zastávka na tomto výlete bude treti najvyšší vrchol Madeiry "Pico do Areeiro", ktory sa pne až 1.818 m.n.m, a nachádza sa uprostred východnej časti Madeiry. Pokračujeme cez vnútrozemie do "Ribeiro Frio" , ktoré je známe pre jeho pstružiu farmu zasadenú v krásnej záhrade. V tomto mieste sa napojíme na krátku Levadu "Balcoes" / balkón, ktorá vyústi v srdci hôr a poskytne vám panoramaticky výhľad na hory zospodu. Levada trvá cca 35 min.

Možnosť obedu bude vo Casa de Cha do Faial.

Po ceste na severovýchod navštívime mestečko "Santana", kde sa nachádzajú jedny z posledných typických Madeiranskych domov v tvare písmena "A". Na spiatočnej ceste budeme pokračovať do "Porto da Cruz", kde sa nachádza jedna zo spracovní cukrovej trstiny, kde si môzete pozriet starý parostroj, ktorý dodnes využívajú a hneď vedľa má spoločnosť predajňu s možnosťami ochutnávky rôznych rumov (ochutnávka nie je v cene výletu ).

Následne pokračujeme do najvýchodnejšej časti Madeiry a zastavíme na vyhliadke, "Ponta do Rosto". Postupujeme pozdĺž pobrežia okolo "Machico" a pristávaciu dráhu späť do hotela.

Návrat do hotela okolo 17:00, voľný program.

7.deň

Odchod z hotela po raňajkách o 08:30

 • 09:15 - 10:15 Socha Sissi, Záhrada regionálnej vlády, Park Santa Catarina, Socha Krištofa Kolumba (výklad a história)
 • 10:15 - 11:00 Divadlo Baltazar Dias, Park Municipal, Socha Zarcos, Katedrála, Radnica, Colegio (výklad a história)
 • 11:00 - 11:30 Najstaršia vínna pivnica Oliveiras + ochutnávka vína (výklad a história vzniku Madeiranského vína)
 • 11:30 - 12:00 Prechod malebnými uličkami, stredom centra mesta Funchal k tržnici
 • 12:00 - 12:45 Tržnica / Mercado - rozchod (najdete tu rôzne tropické ovocie, ryby a kvety, suveníry)
 • 13:00 - 13:30 Prechod na Monte lanovkou
 • 13:30 - 15:30 Návšteva Tropickej záhrady - (drahé kamene, starý porcelán, africké umenie a rôzne štýle záhrady) +1 pohárik vína
 • 15:30 - 15:45 Prechod ku kostolu Monte
 • 15:45 - 16:15 Návšteva kostola Monte, kde je pochovaný posledný rakúsky Cisár Karol I. (výklad a história)
 • 16:15 Tobogán / sánky - tradičný pôvodný dopravný prostriedok, dnes možnosť jazdy s dĺžkou 2km (30,00€/2os. - možnosť platby priamo na mieste, nie je povinné)

Návrat do hotela okolo 17:00 a voľný program.

8.deň

Voľný program v hoteli.

Vo večerných hodinách odchod na typický folklórny večer.

Folklórny večer sa koná v klasickej portugalskej reštaurácii, kde máte možnosť okúsiť jedno z typických madeirianskych jedál ako je" Espetada "a zároveň sa zoznámiť s madeiranskym folklórnym spevom a tancom.
Večera - ako predjedlo sa podáva "Bolo do Caco" čo je ich guľatý plochý chlebík natretý cesnakovým maslom, hlavné jedlo "Espetada" je hovädzie mäso marinované v soli s bobkovým listom, ktoré sa pripravuje na otvorenom ohni, k mäsu sa podáva "Milh Frito" lahodné do zlata pražené kocky z kukuričnej múky (poznáme ich aj ako polenta), hranolčeky a šalát. Počas večere sa podáva voda, červené alebo biele víno a káva.

Po skončení programu transfer do hotela a voľný program.

9.-10.deň

Voľný program v hoteli.

11.deň

Check out z hotela do 11:00. Transfer na letisko, odlet do Viedne alebo Budapešti (odletové časy z Budapešti na vyžiadanie).

 

Predpokladané letové časy:

 • Madeira - Lisabon: 08:40 - 10:20
 • Lisabon - Viedeň: 14:30 - 18:50 
V cene je zahrnuté
 • Letecká doprava Viedeň - Lisabon - Madeira - Viedeň alebo Budapešť - Lisabon - Madeira - Budapešť
  max.1 prestup
 • 1 ks príručnej batožiny v rozmeroch 55x40x20cm, do 8kg

 • Všetky letiskové a palivové poplatky

 • Online check-in

 • Ubytovanie v dvojlôžkovej izbe v 3* hoteli s raňajkami v Lisabone

 • Ubytovanie v dvojlôžkovej izbe v hoteli Dom Pedro 4* s raňajkami
  možnosť doplatku polpenzie alebo all inclusive v ďalšom kroku rezervácie. V prípade výberu doplatku za polpenziu alebo all inclusive platí tento doplatok iba za pobyt na Madeire! V Lisabone sú v cene zahrnuté iba raňajky!
 • Program so slovensky hovoriacim sprievodcom podľa programu

 • Transfery letisko - hotel - letisko

 • Lístok na lanovku vo Funchale na Madeire

 • Tradičný folklórny večer vrátane večere a nápojov na Madeire

 • Poistenie insolventnosti CK

V cene nie je zahrnuté
 • Cestovné poistenie

 • Miestne poplatky
  cca. 2€/osoba/noc. Poplatok splatný priamo na recepcii hotela.
 • Batožina do podpalubia
  Doplatok za 23kg batožinu do podpalubia je 55€ (nie je povinná)
 • Miestna doprava na Madeire mimo programu

 • Miestna doprava v Lisabone

 • Sprievodca mimo spoločného programu

 • Strava nad rámec uvedeného v popise

Dôležité informácie

Cestovná kancelária nezodpovedá za prípadnú zmenu letových časov v rámci rovnakého dňa odletu.

Letové časy sú orientačné. 

Sprievodca si vyhradzuje právo na zmenu programu.

Možnosť doplatku polpenzie alebo all inclusive v ďalšom kroku rezervácie. V prípade výberu doplatku za polpenziu alebo all inclusive platí tento doplatok iba za pobyt na Madeire! V Lisabone sú v cene zahrnuté iba raňajky!

 

Vstupné podmienky

Vstúpiť na územie Portugalska ako aj vycestovať je možné s platným cestovným pasom alebo platným občianskym preukazom.
Občan SR sa môže v krajine zdržiavať s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom po dobu maximálne troch mesiacov bez nutnosti vybavovania ďalších formalít.

Podrobné info nájdete na stránke MZV SR