Portugalsko, Lisabon a Porto: TOP kombinácia
Upresnite svoje filtrovanie
Portugalsko, Lisabon a Porto: TOP kombinácia
 Portugalsko, Portugalsko  Portugalsko, Portugalsko

Portugalsko, Lisabon a Porto: TOP kombinácia 

Portugalsko, Lisabon a Porto: TOP kombinácia 

Zastávok: 8
1.deň

Odlet z Viedne do Lisabonu.

 

Po prílete do Lisabonu nasleduje transfer do 3* hotela a voľný program.

Hotel sa bude nachádzať v dochádzkovej vzdialenosti k stanici metra, prípadne inej hromadnej dopravy do centra Lisabonu.

  
2.deň

Po raňajkách stretnutie so sprievodkyňou na recepcii hotela. Odchod na poznávací okruh Lisabonom. 

Pešia prehliadka cez 2 najstaršie historické štvrte Mouraria & Alfama – „V bludisku maurských predkov“

Hlavné zastávky: námestie Rossio, námestie Figueira, “prekliaty” kostol Sao Domingos, námestie Martim Moniz, historické električky, rodisko Unesco hudby – Fado, katedrála Sé, stará židovská štvrť, vyhliadka Portas do Sol, hrad Sv. Juraja

Program: Počas tejto prehliadky sa zoznámime so zrodením Portugalska a Lisabonu. Navštívime najstaršiu štvrť hlavného mesta – Alfama, kde zablúdime (samozrejme, vedome:)) v kľukatých úzkych uličkách obkľúčených nízkymi farebnými domčekmi, ktoré stavali ešte pôvodní maurskí obyvatelia. Povieme si o vplyve rôznych kultúr, ktoré počas portugalských objavov mali dopad na portugalskú kultúru. Budeme obdivovať kachličky “azulejos”, ktoré zdobia steny mnohých tradičných domov a ochutnáme tradičný likér Ginjinha. Zatúlame sa až ku najstaršiemu rímsko-katolíckemu kostolu mesta, katedrále Sé a odhalíme aj niekdajšiu malú židovskú štvrť, ktorá sa celkom vytratila po Lisabonskom masakri, ktorý sa odohral v 16. storočí. Odtiaľ sa vyšplháme ku jednej z najočarujúcejších vyhliadok mesta – Portas do Sol, kde si to zamierime priamo ku hradu Sv. Juraja. Do hradu sa tak môžeme pozrieť spoločne, alebo klienti si tak môžu pozrieť hrad v rámci voľného času. 

*Vstupy (nie sú zahrnuté v cene a nie sú povinné): Katedrála – 0,00€, hrad Sv. Juraja – 8,50€ (65+/študenti – 5,00€) 
*Ochutnávky (nie sú zahrnuté v cene a nie sú povinné) – Ginjinha likér (1,40€)

 

Obedná prestávka (obed nie je v cene pobytu)

 

Pešia prehliadka cez 2 najstaršie historické štvrte: Baixa Pombalina & Bairro Alto – “Bohémska štvrť zrodená z prachu Lisabonu“

Hlavné zastávky: námestia Restauradores a Carmo, železničná stanica Rossio, ruiny Carmo kláštoru, výťah Santa Justa, električka Glória, vyhliadka Sao Pedro de Alcântara, pamätník spisovateľa Luisa Camoesa, Triumfálny oblúk, najväčšie Komerčné námestie

Program: Cieľom tejto prehliadky je zoznámiť sa s o niečo modernejšou historickou etapou Lisabonu – budeme si hovoriť o katastrofálnom zemetrasení, ktoré sa odohralo v roku 1755 a malo za následok prestavanie dolnej štvrte Baixa Pombalina. Dnes tu stojí ako víťazná spomienka nad touto ničivou smršťou impozantný Triumfálny oblúk. Budeme si hovoriť o ministrovi Markízovi de Pombal, ktorému mesto vďačí za novú tvár a je dôkazom, že mesto sa z katastrofy rýchlo spamätalo. Ukážeme si konvent, ktorý je snáď najviditeľnejšou obeťou vtedajšieho zemetrasenia. Budeme si hovoriť o diktatúre v Portugalsku, ktorá bola ukončená Klinčekovou revolúciou na námestí Carmo. Prejdeme sa cez uličky niekdajšej bohémskej štvrte, dnes tiež obľúbenej nočnej štvrte, kde v noci ožíva okolo 300 barov - Bairro Alto. Práve tu v 19. a 20. storočí vznikali umelecké diela mnohých portugalských spisovateľov. Uvidíme aj historické žlté električky, ktoré sú symbolom mesta. Ochutnáme slávny krémový koláčik – pastel de nata v jednej z dnes najpopulárnejších pekárničiek. A prehliadku vyvrcholíme na brehu rieku Tajo, priamo na najväčšom námestí Lisabonu, kde si vychutnáme výhľad na sochu Ježiša Krista a veľkolepý most 25 Apríl.

*Vstupy (nie sú zahrnuté v cene a nie sú povinné): Katedrála – 0,00€, hrad Sv. Juraja – 8,50€ (65+/študenti – 5,00€) 
*Ochutnávky (nie sú zahrnuté v cene a nie sú povinné) – Pastel de nata (1,00€)

 

Po ukončení programu máte osobné voľno a môžete si užívať podvečer v centre Lisabonu. 

  
3.deň

Po raňajkách stretnutie so sprievodkyňou na recepcii hotela. Odchod na poznávací okruh Lisabonom. 

Pešia/panoramatická prehliadka vo štvrti s 2 Unesco pamiatkami Belémska štvrť – “Po stopách dávnych moreplavcov” (prehliadka trvá cca. 4 hodiny)

Hlavné zastávky: park Alfonsa Albuquerqueho, prezidentký palác, pekáreň Pastéis de Belém, Unesco kláštor sv. Hieronýma, Pamätník Objaviteľov, Unesco veža Belém, MAAT – múzeum architektúry, umenia a technológie, most 25 Apríl

Program: V rámci tejto poldennej prehliadky sa zoznámime s Portugalskom v čase objavov, kedy sa slávni portugalskí moreplavci vydávali na ďaleké zámorské expedície s cieľom vydobyť nové územia a rozšíriť vtedajšie portugalské impérium. Dnes v tejto štvrti Lisabonu môžeme obdivovať niektoré z najvýznamnejších pamiatok Portugalska – dve z nich zaradené do zoznamu UNESCO. Asi ku najveľkolepejším patrí práve kláštor sv. Hieronyma, v ktorého kostoli leží hrobka samotného Vasca de Gamu (vstup do kostola zdarma). Tak ako vnútorná, tak aj vonkajšia architektúra kláštora je samotným klenotom neskorej portugalskej gotiky, ktorá je dnes označovaná ako „manuelský štýl“. Tu si povieme o zrodení Zlatého Veku Portugalska a o najväčších objavoch, ktoré sa Portugalcom podarili dosiahnuť. V pekárničke Pastéis de Belém, ktorá leží medzi kláštorom a prezidentským palácom si zájdeme ochutnať vychýrený krémový koláčik, ktorého tajný recept sa zachoval od roku 1837. Okrem kláštora budeme mať možnosť obdivovať manuelskú architektúru aj na ďalšej UNESCO pamiatke, ktorou je bašta Belém. Tá je označovaná za symbol národa rovnako, ako Eiffelova veža pre Francúzov. V tejto štvrti leží hneď niekoľko múzeí a pamiatok historického charakteru. Neprehliadnuteľným je však najmä Pamätník Objaviteľov. Práve ten je snáď najkonkrétnejším vyjadrením oslavy odvahy a víťazstiev významných postáv portugalských objavov, ktorí priložili ruku ku dielu a zaslúžili sa o zrodenie dávnej portugalskej zámorskej veľmoci.

*Vstupy (nie sú zahrnuté v cene a nie sú povinné): kláštor sv. Hieronýma – 10,00 € (65+/študenti 5,00 €), veža Belém 6,00€ (65+/študenti 3,00 €), Pamätník Objaviteľov 6,00€ (<18/5,00€) 
*Ochutnávky (nie sú zahrnuté v cene a nie sú povinné) – Pastel de nata (1,00€)

Po ukončení programu máte osobné voľno a môžete si užívať poobedie a večer v centre Lisabonu. 

  
4.deň

Raňajky, voľný program v Lisabone

  
5.deň

Check out z hotela, individuálny transfer z hotela na železničnú stanicu, odchod do Porta

Po príchode do Porta individuálny transfer zo železničnej stanice do hotela v Porte.

Check in do 3* hotela a voľný program.

Hotel sa bude nachádzať v dochádzkovej vzdialenosti k zastávky MHD.

  
6.deň

Po raňajkách stretnutie so sprievodkyňou na recepcii hotela. Odchod na poznávací okruh Portom. 

Prvý deň venujeme celodennej prehliadke mesta Porta a jeho najzaujímavejších pamiatok.
Navštívime jednu z dominánt mesta - vežu Torre dos Clérigos ponúkajúcu krásny výhľad na celé okolie mesta, Veža je vysoká 75, 6 metra a je potrebné zdolať približne 240 schodov. 
Fanúšikovia kníh a špeciálne čitatelia Harryho Pottera sa potešia návšteve kníhkupectva Livraria Lello. Práve toto inšpirovalo spisovatelku Harryho Pottera,J.K.Rowling pri vymýšľaní The Hogwarts Library , knižnice. 
Prehliadka bude pokracovat námestím Praça de Lisboa, ktorému dominuje rektorát tunajšej univerzity a kostol Igreja do Carmo, ktora je ukážkou tradičnej portugalskej barokovej architektúry a nevynecháme ani Avenidu dos Aliados, ktorá vedie až k modernej radnici.
Potom sa vydáme do štvrti Baixa plnej tradičných obchodíkov.  Neminieme ani jednu z najväčších nákupných ulíc Rua da Santa Catarina, kde tiež nájdeme miestnu najznámejšiu kaviareň Majestic v štýle Art Nouveau, založenú už v roku 1921.
Po obede sa vydáme ku katedrále Sé, Sé do Porto, ktorá bola postavená v 12. storočí . Po ceste sa zastavíme na stanici Sao Bento, ktorej jedinečnosť tvoria najmä modré keramické kachličky, tzv. azulejos. Tie patria k symbolom mesta a je možné vidieť ich ešte na mnohých ďalších miestach.
Po prehliadke katedrály budeme zostupovať uličkami do ďalšej časti mesta smerom k rieke Douro a cestou navštívime kostol Sao Francisco, ktorého interiér je vyzdobený viac ako dvesto kilogramy zlata. 
Najväčším turistickým lákadlom je nepochybne historické centrum mesta, nazývané Ribeira, ktoré patrí do svetového dedičstva UNESCO. Farebné staré domčeky sa tiahnu popri rieke a najlepšie si pohľad na ne vychutnáte prechádzkou po promenáde alebo z druhej strany rieky.
Ďalšou dominantou Porta sú mosty, ktorých je dovedna šesť. Dva najznámejšie sú Ponte Maria Pia, ktorého stavbu riadil Gustav Eiffel a Ponte Dom Luís I.
Nasleduje voľný program s možnosťou ochutnať tradičné pokrmy, nakúpiť suveníry, prejsť sa uličkami mesta.
Pre milovníkov architektúry odporúčame návštevu netypickej najväčšej koncertnej haly v Porte - Casa da música. 
Pravú večernú atmosféru mesta spoznáte v ulici Galerias, ktorá je preslávená nočným životom a barmi.  

Po ukončení programu máte osobné voľno a môžete si užívať podvečer v centre Porta. 

  
7.deň

Po raňajkách stretnutie so sprievodkyňou na recepcii hotela. Odchod na poznávací okruh Portom. 

Dnes podnikneme výlet do mestskej časti Foz, potom nás bude čakať odpočinok na pláži Matosinhos a na záver sa zoznámime s výrobou portského vína a samozrejme nebude chýbať jeho ochutnávka.
Ráno sa vydáme miestnou autobusovou dopravou do zhruba 15 minút vzdialené časti mesta Foz. Je to miesto, kde sa rieka Douro vlieva do Atlantického oceánu. Tu sa prejdeme krásnou promenádou pozdĺž oceánu, lemovanou kaviarňami a reštauráciami. Dorazíme až k miestnej mestskej pláži Matosinhos. Nasledovať bude dlhšia pauza - môžete ju využiť na ochutnávke miestnych špecialít, na relaxáciu a prechádzkami po pobreži.
V neskoršom popoludní sa prepravíme autobusom späť do mesta na Ribeiru, kde prejdeme mostom Dom Luis I. a dostaneme sa tak do časti Vila Nova de Gaia, ktorá je samostatným mestom. Mesto je známe svojimi "caves" čiže pivnicami slávneho portského, ktoré sa v nich skladuje. Na brehu rieky kotvia typické lode so sudmi vína ( rabelo lodky ), ktorymi sa v minulosti dopravovalo vino z Udolia Doura ,  jednu z
pivníc aj navštívime – oboznámime sa s procesovom výroby portského vina a na konci prehliadky bude nasledovať ochutnávka s možnosťou zakúpenia vína.
Po ochutnávke bude nasledovať osobné voľno. K návšteve odporúčame napríklad krištáľový palác – Palácio de Cristal. 
V paláci sa príležitostne usporadúvajú koncerty a výstavy, záhrady  ponúkaju príjemnú prechádzku a niekoľko nádherných výhľadov na Porto.

Po ukončení programu máte osobné voľno a môžete si užívať podvečer v centre Porta. 

  
8.deň

Check out z hotela,  transfer z hotela na letisko, odlet do Viedne.

  
V cene je zahrnuté
 • Letecká doprava Viedeň - Lisabon / Porto - Viedeň

 • 1 ks príručnej batožiny v rozmeroch 55x40x20cm, do 10kg

 • Všetky letiskové a palivové poplatky

 • Online check-in

 • Ubytovanie v dvojlôžkovej izbe v 3* hoteli s raňajkami
  hotel v dochádzkovej vzdialenosti od zastávky MHD
 • 2 dňový program so slovenským sprievodcom v Lisabone

 • 2 dňový program so slovenským sprievodcom v Porte

 • Vlakový lístok Lisabon - Porto

 • Transfer letisko - hotel / hotel - letisko

 • Ochutnávka pravých portských vín

 • Poistenie insolvenstnosti CK

V cene nie je zahrnuté
 • Cestovné poistenie

 • Miestne poplatky - city tax (vo výške 2€/os./noc) splatné priamo na recepcii hotela

 • Batožinu do podpalubia
  doplatok za 20kg batožinu do podpalubia je 50€ na osobu za oba smery (nie je povinná). V pípade záujmu je potrebná rezervácia batožiny spolu so zájazdom (v prípade doobjednania batožiny až po úhrade zájazdu je doplatok za 20 kg batožinu 80€ na osobu za oba smery). Batožinu je možné objednať pre ľubovoľný počet cestujúcich.
 • Miestnu dopravu v Lisabone
  celodenný lístok na dopravu stojí 7€/osoba.
 • Vstupy do pamiatok v Lisabone
  vstupy je možné zakúpiť individuálne podľa požiadaviek priamo na mieste
 • Miestnu dopravu v Porte

 • Vstupy do pamiatok v Porte
  Vstup na vežu Torre dos Clérigos: 5 euro / osoba. Vstup do kostola Sv. Frantiska 7 euro/ osoba. Vstup je dobrovoľný.
 • Transfery z/na železničnú stanicu

Letové časy a program

Letové časy budú prepotvrdené 7 dní pred odletom. 

V prípade potreby je sprievodca oprávnený zmeniť poradie programu

Vstupné podmienky

Vstúpiť na územie Portugalska ako aj vycestovať je možné s platným cestovným pasom alebo platným občianskym preukazom (bez určenej minimálnej doby platnosti dokladu pri vstupe alebo výstupe z krajiny). 

Veľvyslanectvo SR v Lisabone odporúča, aby maloletí, cestujúci do Portugalska bez zákonného zástupcu, resp. ich sprevádzajúce osoby, mali splnomocnenie - súhlas podpísaný rodičmi (zákonnými zástupcami). Splnomocnenie - súhlas môže byť v angličtine a podpisy musia byť notársky overené. Súhlas rodiča (zákonného zástupcu) s cestovaním maloletého v sprievode inej osoby by mal obsahovať predovšetkým identifikačné údaje o rodičovi a dieťati, identifikačné údaje osoby, ktorá sprevádza dieťa, časový plán cesty a odkedy - dokedy by mal trvať pobyt dieťaťa v zahraničí. 

 

Bližšie informácie nájdete na stránke MZV SR TU

COVID-19 Garancia