Istanbul - Základné informácie

Turecko

Istanbul

Istanbul a okolie

 

Istanbul leží v severozápadnej časti Turecka. Bosporský prieliv, ktorý spája Marmarské a Čierne more pretína mesto a rozdeľuje ho na európsku a ázijskú časť. Obchodné a historické centrum Istanbulu je na európskej strane mesta. Asi tretina Instanbulčanov žije v ázijskej časti.

Pohľad na Istanbul (Zdroj: flickr/cc/Pedro Szekely)

 

Istanbul je najväčšie a najľudnatejšie mesto Turecka, zároveň je jeho ekonomickým, kultúrnym aj historickým centrom. Historicky je známy aj ako Konštantínopol alebo Carihrad a vyniká hlavne byzantskou a osmanskou architektúrou. Z klasického gréckeho obdobia sa nezachovali žiadne pamiatky, rímska architektúra je zastúpená napríklad Obeliskom alebo Konštantínovým stĺpom.

Uličky Istanbulu (Zdroj: flickr/cc/Moyan Brenn)

 

Dnes je Istanbul mestom kontrastov a prekvapivých kombinácií. Krížom krážom po Bospore sa plavia lede a člny najrôznejších druhov. Stále patrí medzi dôležitú dopravnú tepnu mesta. Unikátnu prehliadku mesta ponúkajú výletné plavby. Mnohé ulice Istanbulu ležia na kopcoch a ponúkajú impozantné panoramatické výhľady na mesto.

 

Chrám Božej Múdrosti – Hagia Sofia

Chrám Božej Múdrosti – Hagia Sofia je veľkolepá byzantská stavba, ktorá bola pôvodne kostolom, neskôr mešitou a dnes je sídlom múzea. Je jednou z najznámejších stavieb Istanbulu a predstavuje vrchol byzantskej architektúry. Hlavná kupola má priemer 31 metrov a chrám bol dlhé stáročia najväčšou katedrálou na svete.

Chrám Božej Múdrosti – Hagia Sofia (Zdroj: flickr/cc/Pedro Szekely)

 

Studijský kláštor

Studijský kláštor je nastarším byzantským kostolom v Istanbule, dnes sú z neho zachované iba ruiny.

 

Mešita sultána Ahmeda

Mešita sultána Ahmeda, tiež známa ako Modrá mešita je predstaviteľom architektonického vrcholu Osmanskej ríše. Je preslávená krásnou interiérovou výzdobou z prevažne modrých štvorcových obkladačiek. Uprostred celej stavby je uzatvorené nádvorie s fontánou. Modrá mešita dodnes plní svoju náboženskú funkciu.

Mešita sultána Ahmeda (Zdroj: flickr/cc/Pedro Szekely)

 

Palácový komplex Topkapi

Palácový komplex Topkapi zahŕňa pestrú škálu rôznych architektonických štýlov. Komplex bol pôvodne rezidenciou sultánov Osmanskej ríše. Skladá so zo štyroch hlavných dvorov a množstva menších budov, ktoré plnili rôzne funkcie. Boli tu mešity, nemocnice i pekárne. V centrálnej časti bola situovaná súkromná rezidencia sultána.

Dnes je z paláca múzeum a jedna z hlavných atrakcií Istanbulu. Možno tu obdivovať zbierky porcelánu, historických odevov, zbraní, islamských kaligrafických rukopisov, šperkov či nástenných malieb.

Viac informácií o výletoch v Istanbule >

Palácový komplex Topkapi (Zdroj: flickr/cc/Ben)

 

Archeologické múzeum

Archeologické múzeum v Istanbule je najstaršie múzeum moderného Turecka. Bolo založené v roku 1891 a dnes obsahuje viac ako milión objektov. Samotné múzeum pozostáva z troch samostatných zložiek – Archeologické múzeum, Múzeum starovekého Orientu a Múzeum islamského umenia.
 

Ďalšie atrakcie

Návšteva veľkého trhu Grand Bazar je nezabudnuteľným zážitkom z Istanbulu. Jeho povesť sa šíri ďaleko za hranice Turecka. Pôsobí ako chaotický labyrint a nájdete tu tradičné komodity ako zlato, kožu, koreniny, šatky alebo čaje. Celkom viac ako šesťdesiat uličiek ukrýva vyše štyritisíc obchodov a obchodíkov.

Viac informácií o plážach v Istanbule >

Grand Bazar (Zdroj: flickr/cc/Farhan Chawla)
 

V Istanbule ochutnajte dezert Lokma. Je to vysmážané cesto namočené do cukrového sirupu. Niekedy môže byť posypané rôznymi prísadami ako škorica, kokos alebo pistácie. Pečivo sa konzumuje ešte teplé a zohnať ho možno v pouličných stánkoch.

Viac informácií o počasí v Istanbule >