Tipy na fakultatívne výlety - Mexiko

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 10:00 - 17:00
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov do Mexika so sprievodcom.

 

Stredoamerická krajina Mexiko láka turistov svojou rozmanitosťou, nájdete tu zasnežené kopce vrchov, dažďové pralesy a piesočnaté pláže obmývané azúrovým morom. Milovníkov histórie zaujmú pozoruhodné odkazy indiánskej a koloniálnej histórie, ktoré tu zanechali najmä Mayovia a Toltékovia. Ponúkame vám niekoľko tipov na zaujímavé miesta, výlety a zážitky.

TIP: Pred tým ako sa začítate si pozrite našu ponuku na poznávacie zájazdy Mexiko.

 

Chichén Itza

Obdivovateľom mayskej kultúry odporúčame navštíviť pozostatky mayského mesta Chichén Itzá v srdci polostrova Yucatán. Táto vzácna archeologická oblasť predkolumbovského obdobia je od roku 1988 zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Obyvatelia mesta mali problém s vodou a jedinými zdrojmi boli dve vyhĺbené studne. Podľa toho dali mestu aj meno Chichén Itza, čo znamená „Pri ústach prameňa Itza “. Okrem studní uvidíte observatórium, Chrám bojovníkov a najznámejšiu stavbu komplexu - Kukulkánovu pyramídu.

Cena: dospelý 78 EUR, dieťa 6 – 12 rokov 56 EUR

Kukulkánova pyramída v Chichén ItzaKukulkánova pyramída v Chichén Itza (Zdroj: flickr/cc/yonkis_at_34)

 

Cobá

Za mayskou kultúrou môžete vyraziť aj do starobylého mesta Cobá 44 km severozápadne od Tulumu v Quintana Roo na polostrove Yucatán. V okolí dvoch lagún v  džungli sú roztrúsené pozostatky mesta. Nachádza sa tu najväčšia sieť kamenných hrádzí starovekého mayského sveta a Nohoch Muul, najstaršia pyramída na Yucatáne.

Cena: dospelý 97 EUR,  dieťa  6 – 12 rokov 88 EUR

Najstaršia pyramída na Yucatáne – Nohoch MuulNajstaršia pyramída na Yucatáne – Nohoch Muul (Zdroj: flickr/cc/My Cancun Tours)

 

Ek Balam – Valladolid

25 kilometrov severne od mesta Valladolid a 56 kilometrov severovýchodne od Chichén Itza na Yucatáne sa nachádza pomerne malé, no významné nálezisko Ek Balam. Spadá do obdobia predklasickej až poklasickej mayskej ríše. Vstupná brána sa skladá so štyroch vstupov tzv. Gemini. Súčasťou výletu je aj návšteva už spomínaného koloniálneho mesta Valladolid.

Cena: dospelý 83 EUR,  dieťa  6 – 12 rokov 60 EUR

Palác v Ek BalamPalác v Ek Balam (Zdroj: flickr/cc/Spierry Images)

 

Mexiko City

Hlavné mesto Mexico city leží vo vnútrozemí a je súčasne aj najväčším mestom krajiny. Zaujímavosťou je, že je to mesto s najväčším počtom múzeí na svete. Za videnie stojí námestie Zócalo s najväčšou katedrálou kontinentu z čias baroka, El Angel (pamätník nezávislosti), katedrály a kostoly a plávajúce záhrady Xochimilco zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Odporúčame aj návštevu fascinujúcej štvorstupňovej pyramídy v neďalekom meste Tula.  

Katedrála Metropolitana v Mexiko CityKatedrála Metropolitana v Mexiko City (Zdroj: flickr/cc/PIMezzomo)

 

Tulum a Playa Paraiso

Bývalý mayský prístav a zrúcaniny opevneného mesta Tulum nájdete na 12 metrov vysokom útese pozdĺž východného pobrežia polostrova Yucatán na pobreží Karibského mora v Quintana Roo.  Mesto, ktoré zažilo svoj vrhol v období medzi 13. a 15. storočím je dnes jedným z najlepšie dochovaných mayských lokalít. Nasleduje oddych na krásnej pláži Playa Paraiso.

Cena: 53 EUR

Pozostatky stavby v meste TulumPozostatky stavby v meste Tulum (Zdroj: flickr/cc/StGrundy)

 

 

Xel-ha

Prírodná rezervácia Xel-ha  spája ekoturistiku a vodný zábavný park do jedného celku, nájdete ho na pobreží Karibiku v Quintana Roo, obec Solidaridad. Je to približne 240 kilometrov severne od Chetumal a 122 kilometrov južne od Cancúnu. Svoj názov nesie podla blízkej archeologickej lokality. V parku si môžete zaplávať s delfínmi alebo sa prejsť po morskom dne.

Cena: 95 EUR

Cena za spojený výlet Tulum + Xel-ha: 113 EUR

Predstavenie delfínov v Xel-haPredstavenie delfínov v Xel-ha (Zdroj: flickr/cc/Grant & Kelly_D50)

 

Xcaret

Spojenie prírodných a architektonických skvostov uvidíte v eko-archeologicko parku v Xcaret na Karibskom pobreží v Quintana Roo na známej Riviera Maya. Leží približne 75 kilometrov južne od Cancúnu a 6,5 km od Playa del Carmen. Okrem pozostatkov mayskej kultúry je zážitkom aj oddych na pláži a šnorchlovanie v lagúne, jaskyne, delfíny, farma s exotickými vtákmi, návšteva miestnej botanickej záhrady, múzeum mexického umenia či akvárium s koralovým útesom.

Cena: dospelý 116 EUR,  dieťa  6 – 12 rokov s výškou do 140 cm 60 EUR

Pohľad do parku v XcaretPohľad do parku v Xcaret (Zdroj: flickr/cc/Jack-Olsen)
 

Ostrov Cozumel

Z mesta Playa del Carmen na pobreží Mexika sa môžete trajektom po 45 minútovej plavbe vylodiť na najväčšom mexickom ostrove Cozumel. Tunajšia útesová bariéra sa tiahne až k pobrežiu Belize a Hondurasu, ide o jeden z najväčších koralových útesov na svete. Potápači sem prichádzajú, aby spoznali takmer nedotknutý podmorský svet, farebné koraly a morské korytnačky, menšie druhy žralokov alebo manty. Okrem toho sú tu ideálne podmienky na pokojné kúpanie, odpočinok na pláži alebo plavbu na lodi so skleneným dnom.

 

Vody pri ostrove Cozumel lákajú milovníkov potápaniaVody pri ostrove Cozumel lákajú milovníkov potápania (Zdroj: flickr/cc/Don Russ)
 

Isla Mujeres

Isla Mujeres je ostrovom v Karibskom mori približne 13 kilometrov od pobrežia polostrova Yucatan. Ponúka oddych na krásnych plážach akou napríklad Playa Norte, kúpanie v tyrkysovej vode, skúmanie koralových útesov, prehliadku korytnačej farmy, haciendy piráta Mundac, chrámu majskej bohyne Ixcel, podmorské múzeum The Cancun Underwater Museum neďaleko západného pobrežia ostrova alebo si môžete zaplávať s delfínmi a rajami v delfináriu.

Cena: 140 EUR  

Piesočnatá pláž na ostrove Isla MujeresPiesočnatá pláž na ostrove Isla Mujeres (Zdroj: flickr/cc/Saad Naqvi)
 

Jungle Tour

Ide o takmer trojhodinový výlet pre 2 osoby motorovým člnom po lagúne Nichupté ku koralovým útesom a do mangrovníkovej džungle. Nechýba ani zastávka na šnorchlovanie a poznávanie podmorských krás.

Plavba na člne po lagúne NichuptéPlavba na člne po lagúne Nichupté (Zdroj: flickr/cc/Jimmy Vazquez)
 

Plavba – mexické ostrovy

Počas pokojnej plavby spoznáte neobývané i obývané mexické ostrovy. Zastavíte sa na malom ostrove cca 30 km severne od Isla Mujeres - Isla Contoy, ktorý 1998 vyhlásený za národný park. Oblasť je plná tropických druhov zvierat, vtákov a rastlín a sú tu veľmi dobré podmienky na poznávanie podmorského bohatstva.  Výlet pokračuje na ostrov Isla Mujeres, kde sa nachádza delfinárium, podmorské múzeum a zaujímavá architektúra. Oddýchnete si na krásnej piesočnatej pláži.

Cena: 129 EUR

Časť ostrova Isla ContoyČasť ostrova Isla Contoy (Zdroj: flickr/cc/A.C PIKTUR)

 

Delfíny a Cancún

Ak máte radi šou s delfínmi, tak navštívte niektoré predstavenie, kde uvidíte zábavný program s týmito inteligentnými tvormi. Základný program trvá 20 minút, dlhá šou až hodinu.

Predstavenie s delfínmi v Cancúne
Predstavenie s delfínmi v Cancúne (Zdroj: flickr/cc/Rob Igo Photography)