Zelené krajiny
  Červené krajiny
Posledná aktualizácia: 10.08.2022, stránka má informačný charakter

Irán

Cestovatelské informácie v čase korony

Farba Irán: ZELENÁ

Krajina s návratom do SR bez obmedzenia

Cestovanie a vstup do Iránu - COVID-19

Aktualizované: 25/05/2022 

Podmienky vstupu do krajiny

Irán od 1. novembra 2021 obnovil vydávanie turistických víz na väčšine svojich zastupiteľských úradoch.

 

Od všetkých prichádzajúcich cudzincov starších ako 12 rokov (letecké spoločnosti môžu vyžadovať od starších ako 8 rokov) je vyžadovaný negatívneho výsledok PCR testu, ktorý v dobe nástupu na cestu nie je starší ako 96 hodín alebo potvrdenie o plnom očkovaní (minimálne 2 týždne po druhej dávke, platnosť očkovania je 270 dní). Certifikát musí byť v anglickom jazyku alebo osvedčený iránskym zastupiteľstvom alebo konzulátom. Pri vstupe môžu vznikať problémy s uznávaním vakcíny Janssen. V prípade vykazovania príznakov COVID-19 môžu byť cestujúci po príchode podrobení opätovnému testovaniu a povinnej karanténe v zariadeniach iránskeho Ministerstva zdravotníctva až do získania výsledku testu.

 

Irán naďalej obmedzuje pohyb cez pozemné hranice a predovšetkým počty vydávaných víz pre občanov Afganistanu a Pakistanu.

 

Cestovanie v rámci krajiny

Aktuálne bez obmedzení.

 

Podmienky tranzitu a odchodu

Obnovené boli lety Turkish Airlines a Austrian Airlines. Lety Iran Air do Európy môžu využiť všetci, ktorí sa preukážu povolením na pobyt alebo vízami typu D (len za účelom zlúčenia rodiny). Víza typu C a v niektorých príadoch ani víza typu D, ak neboli vydané krajinou prvého vstupu, nie sú akceptované (nebude vystavený palubný lístok). Letecké spoločnosti vyžadujú od cestujúcich odlietajúcich z iránskych letísk predloženie negatívneho testu na COVID-19 alebo aby sa podrobili lekárskej prehliadke priamo na letisku (na letisku je potrebné byť minimálne 5 hodín pred plánovaným odletom).

 

Letecké spoločnosti vyžadujú od všetkých cestujúcich odlietajúcich z Iránu PCR test, ktorý nie je v čase odletu starší ako 72 hodín (výnimka pre deti do 8 rokov). Test musí byť realizovaný len vo vybraných zdravotných zariadeniach uvedených na stránkach spoločností.

 

Opatrenia v krajine

Epidemiologická situácia je dobrá. Žiadna iránska provincia nie je aktuálne klasifikovaná za zónu vysokého epidemiologického rizika. Plne zaočkovaných je temer ako 60% obyvateľov. Naďalej platia obmedzenia pre kultúrne, náboženské a športové podujatia.

 

Podmienky návratu do SR

Informácie o postupe pri návrate do SR

 

Zdroj: www.mzv.sk

COVID-19 cestovateľská mapa
opatrenia pre vstup do krajín a návrat zo zahraničia na Slovensko

Prehľadná cestovateľská mapa vám pomôže zistiť, aké opatrenia pre vstup aktuálne platia v krajinách po celom svete. Zároveň sme pridali aj informácie, aký postup pre návrat zo zahraničia na Slovensko musia dodržať očkovaní, prekonaní a neočkovaní. Pravidelne aktualizujeme krajiny, z ktorých je návrat na Slovensko bez obmedzení, alebo je povinné preukázať sa negatívnym výsledkom PCR alebo antigénového testu, alebo karanténa.

Krajiny s návratom do SR bez obmedzení:
Destinácia
Návrat na Slovensko
Krajiny s návratom do SR s obmedzeniami:
Destinácia
Návrat na Slovensko