Tipy na fakultatívne výlety - Cyprus

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 10:00 - 17:00
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov na Cyprus so sprievodcom.

 

Cyprus je tretím najväčším európskym ostrovom. Leží vo východnej časti Stredozemného mora. Počas celého roka sem prichádzajú davy turistov, aby si vychutnali krásne cyperské pláže. Ak vás láka aj história, príroda a rôzne aktivity, tak práve pre vás tu máme 15 zaujímavých tipov. Na Cypre sa akceptuje euro, no v niektorých obchodoch a reštauráciách pochodíte len s cyperskou librou (CYP). Zameniť sa dá priamo na ostrove.

 

Kyrenia

Mesto sa rozprestiera na severnom pobreží ostrova v krásnej prírode Kyrenejských hôr. Vrchovitý terén poskytoval bezpečné podmienky pre vybudovanie hradu. Dodnes tu sú pozostatky dokonca dvoch hradov – hrad Kantara a hrad St. Hilarion. V stredovekej pevnosti nájdete dnes sídliť námornícke múzeum. Kyrenia je plná historických pamiatok, za zmienku stojí aj opátstvo v Bellapais a kláštor Antiphonitis.

Cena: 39 EUR

Jeden z hradov v Kyrenii

Jeden z hradov v Kyrenii (Zdroj: flickr/cc/kevin green)

 

Famagusta

Toto malé mestečko východného pobrežia Cypru je známe hlavne vďaka krásnym piesočnatým a  piesočnato-kamenistým plážam. Okrem nich však ponúka množstvo historických pamiatok. Najznámejšími stavbami sú Othellova veža (benátska pevnosť) a stredoveká katedrála sv. Mikuláša, z ktorej sa neskôr stala mešita Lala Mustafa Pasha. Pri meste Famagusta sa nachádzajú pozostatky antického mesta Salamis.

Cena: 49 EUR

Mešita Lala Mustafa Pasha

Mešita Lala Mustafa Pasha (Zdroj: flickr/cc/ilhan kesken)

 

Salamis

Ak vás antické mesto Salamis zaujalo a chceli by ste si ho prezrieť podrobnejšie, zvoľte samostatný výlet. Ruiny tohto miesta sú vo veľmi dobrom stave. Prezrieť si môžete rímske športoviská a divadlo. Vo veľmi dobrom stave sú rímske kúpele, tu sa dokonca zachovali aj niektoré fresky a mozaiky.

Cena: 19 EUR

 

Nikózia

Nikózia je hlavným mestom Cypru. Toto najväčšie cyperské mesto bolo založené ako kráľovské mesto Ledra. V 3. stor. pred n. l. ho prestaval Lefkos, zakladateľ ptolemajovskej dynastie, a dostalo pomenovanie Lefkosia. Súčasný názov získalo počas križiackych výprav. Leží v strednej časti ostrova. Za videnie určite stojí Selimiye mešita a Arabahmedova mešita s knižnicou založenou sultánom Mohamedom II., Benátsky múr, chrám sv. Jána s freskami z roku 1720.

Cena: dospelý cca 42 EUR

Cena spojeného výletu s Kyreniou: dospelý 65 – 80 EUR, dieťa do 12 rokov 35 – 39 EUR

Ukážka architektúry v hlavnom meste Cypru (Zdroj: flickr/cc/kharalanowa)

 

Paphos a Kurion

Cesta za pamiatkami južného Cypru začína v meste Paphos. Zaujímavými miestami sú hrobky vystavané medzi 3. stor. pred n. l. – 2. n. l., ktoré patrili bohatým obyvateľom, katakomby sv. Solomona s podzemným jazierkom, staroveké divadlo, stredoveká pevnosť a maják. Výlet pokračuje návštevou starovekého kráľovského mesta Kurion, kde si môžete prezrieť kúpele a vzácne mozaiky z rímskeho obdobia.

Cena: dospelý 40 EUR, dieťa do 12 rokov 20 EUR

Pevnosť v meste Paphos

Pevnosť v meste Paphos (Zdroj: flickr/cc/Thomas Mulchi)

 

Karpaz a hrad Kantara

Na severovýchodnom cípe Cypru na polostrove Karpaz sa rozprestiera chránená prírodná oblasť s jedinečnou faunou a flórou. Sú tu krásne pláže a zaujímavé historické pamiatky. Navštíviť treba  pútnické miesto kláštor Svätého Ondreja a stredoveký križiacky hrad Kantara. Vystavaný je vo výške 630 metrov nad morom, aby bol nedobytný pre nepriateľov.

Cena: 51 EUR

Pozostatky stredovekého hradu Kantara (Zdroj: flickr/cc/Stephen R. Sizer)

 

Pohorie Troodos a kláštor Kykko

Troodos je cyperským pohorím, v ktorom sa nachádza najvyšší vrch Olympos s výškou 1 952 metrov. Okolie tvorí známa vinárska oblasť, kadiaľ sa prejdete a nasleduje zastávka v mestečku Lania. Nesmie chýbať ani ochutnávka miestneho vína Commandaria a netradičného sirupu zo svätojánskeho chleba. V horách je zaujímavým miestom kláštor Kykko a aj tunajšie múzeum.

Cena výletu: dospelý cca 34 EUR, dieťa do 12 rokov 17 EUR

Cena vstupného do múzea Kykkos: cca 2, 50€

Pohorie Troodos (Zdroj: flickr)

 

Plavba do Egypta

Poznávanie Egypta začína v prístave Limassol, odkiaľ sa preplavíte do egyptského prístavu Port Said. Prezriete si hlavné mesto Káhiru a známe egyptské pamiatky, spomeňme napr. archeologické múzeum, pyramídy v Gíze a Sfingu, pevnosť Salah El-Dina, Alabastrovú mešitu Mohameda Aliho a  atď.

Cena: cca 300 EUR

Známa Sfinga a pyramídy v Gíze

Známa Sfinga a pyramídy v Gíze (Zdroj: flickr/cc/zolakoma)

 

Izrael

Spestrením dovolenky môže byť plavba do Izraelu a návšteva pamiatok. Komfortná loď ponúka všetko na to, aby ste si vychutnali cestu. V meste je tradičný bazár, najznámejší chrám - Chrám Božieho Hrobu, múr nárekov, naskytne sa vám výhľad na Olivovú horu a Getsemanské záhrady, v Betleheme - Betlehemský chrám Narodenia Pána a mnoho ďalších.

Cena: cca 300 EUR

 

Lodný výlet po pobreží Kyrenie

Z prístavu Kyrenia sa plaví loď popri pobrežiu Kyrenie, priamo z lode je vidieť miestne kultúrne pamiatky a prírodné krásy s pohorím v pozadí. Súčasťou tohto výletu sú aj viaceré zastávky v krásnych zátokách s možnosťou kúpania.

Cena: 35 EUR

Pohľad na Kyreniu

Pohľad na Kyreniu (Zdroj: flickr/cc/Nadya Hope)

 

Lodný výlet z Agia Napa

Plavba začína v letovisku Agia Napa, pokračuje okolo Modrých jaskýň, mostu milencov k mysu Cavo Greco. Počas prestávky je pripravené kúpanie v modrej lagúne Conos Bay. Pokračuje sa plavením popri letoviskách Protaras, Pernera a Famagusty.

Cena: 35 EUR, deti do 12 rokov 20 EUR

 

Výlet na somároch

Ak máte chuť spoznať autentickú krajinu Cypru a tunajšiu mentalitu, skúste vyraziť na výlet, kde hlavným dopravným prostriedkom budú somáre. Po prechádzke nasleduje zastávka na oslej farme Kalokedara s ochutnávkou miestnych špecialít, akými sú napr. syr challoumi, olivy a mieste vína.

Cena: dospelý 75 EUR, dieťa do 12 rokov 40 EUR

Obľúbené sú výlety, kde sa môžete previezť na somároch (Zdroj: flickr)

 

Výlet na somároch a cyperský večierok

Jazda na somárikoch, zastávka na farme, chutné jedlo s nápojmi, zábava až do neskorých večerných hodín,...to všetko môžete zažiť počas výletu. Večer hrá tradičná cyperská hudba za sprievodu tanca cyperského folklórneho súboru.

Cena: dospelý 50 EUR, dieťa do 12 rokov 25 EUR

 

Jeep safari

Výlet odporúčame najmä dovolenkárom ubytovaným v letovisku Paphos alebo blízkom okolí. Pohodlne jeepmi spoznáte polostrov Akamas, korytnačiu zátoku a morské jaskyne. Súčasťou je aj priestor na kúpanie.

Cena: dospelý 40 EUR, deti do 12 rokov 20 EUR

Pobrežie Cypru, polostrov Akamas

Pobrežie Cypru, polostrov Akamas (Zdroj: flickr/cc/Cheesus Christ)

 

Pissouri Bay, Limassol

Na južnom pobreží ostrova medzi Limassolom a Paphosom v zátoke Pissouri sa nachádza piesočnatá pláž so zmesou oblých kameňov. 1500 metrov dlha pláž poskytuje dostatok priestoru pre všetkých dovolenkárov. Po oboch stranách sa týčia biele skaly útesov. Voda je azúrovo sfarbená s miernymi vlnami. Pri zátoke je aj niekoľko tradičných taverničiek. Nechýba ani ponuka vodných športov.

Pissouri Bay (Zdroj: flickr/cc/jacquelinetinney)