Albena - Základné informácie

 

Bulharské mesto Albena patrí k najobľúbenejším prímorským letoviskám krajiny. Rozprestiera sa  na pobreží Čierneho mora, v oblasti Dobrič. Od hlavného mesta Varna je vzdialené asi tak 30 kilometrov smerom na severovýchod.

Albena je pomerne mladé letovisko. V 60. rokoch minulého storočia vyrástlo na prázdnom priestranstve malé mestečko s vlastným centrom, ulicami, námestiami a dokonca verejnou hromadnou dopravou. Rýchlo sa premenilo na známe stredisko severovýchodného pobrežia.

Pobrežie lemujú krásne piesočnaté pláže s dĺžkou viac ako päť kilometrov. V niektorých miestach dosahujú šírku až 150 metrov. More je priezračné a vhodné na kúpanie. Silnou stránkou Albeny sú udržiavané parky, lesy a celé prostredie pláží. Mnohé hotely sú postavené priamo na pláži a poskytujú rozmanité služby. Výhodou letoviska je jeho poloha. Ak by vás leňošenie na slnku omrzelo, ľahko si urobíte výlet do okolia. Nemenej známe letovisko Balčik je vzdialené len 8 kilometrov.

Pohľad na letovisko Albena

Pohľad na letovisko Albena (Zdroj: flickr/cc/Alexandru Velcea)

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: UTC +1 hodina
 • Počet obyvateľov:
 • Jazyk: bulharčina
 • Mena: Bulharský lev (BGN), 1 € = 1,9558 BGN

 

CENY V ALBENE

V Albene sa platí bulharskými levmi, ktoré si ľahko zameníte priamo v krajine. Výhodnejšie je vymieňať peniaze v bankách než v malých zmenárňach. Vo všeobecnosti sú ceny v krajine zrovnateľné s našimi. Albena však patrí k trochu drahším letoviskám.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 0,94 BGN
 • Voda (1,5 l) = 0,90 BGN
 • 1 l mlieka = 1,93 BGN
 • 1 kg miestneho syra = 9,90 BGN
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 10 BGN
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 20 BGN
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 8 BGN
 • Cola (0,33 l) = 1,56 BGN
 • Kapučíno = 2,10 BGN
 • Pivo = 1,20 – 1,90 BGN

Široká piesočnatá pláž v Albene

Široká piesočnatá pláž v Albene (Zdroj: flickr/cc/smart56630)

 

OČKOVANIE A CHOROBY V ALBENE

V bulharských zdravotníckych zariadeniach budú občania SR ošetrení bezplatne len v nevyhnutných  a neodkladných prípadoch. Platí to výhradne pre štátne ambulancie. V súkromných si hradí pacient ošetrenie vždy v plnej výške. Z tohto dôvodu doporučujeme uzatvoriť pred cestou kvalitné komerčné poistenie, ktoré hradí liečebné náklady i prípadný prevoz.

Žiadne nadštandardné očkovanie sa pred vstupom do krajiny nepožaduje. Skontrolujte si očkovania podľa slovenského očkovacieho kalendára.

 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu Albena

BEZPEČNOSŤ V ALBENE

Bezpečnosť v Albene je zrovnateľná so Slovenskou republikou. Kriminalita vzrastá s prichádzajúcou dovolenkovou sezónou. Vtedy sa vyskytujú drobné krádeže cenností, peňazí a niekedy aj krádeže áut. Cieľom sú dovolenkári, ktorí nevenujú dostatočnú pozornosť svojim veciam. Odporúčame zvýšiť pozornosť na frekventovaných miestach, tašku nosiť na viditeľnom meste a radšej si vyhotoviť kópiu dokladov a originál ponechať v hotelovom trezore.

 

Je bezpečné cestovať Albena v čase Korony?

DOKLADY V ALBENE

Pre vstup do krajiny potrebujete občiansky preukaz alebo cestovný pas. Každý cestujúci vrátane detí musí mať vlastný cestovný doklad. Od turistov cestujúcich z EÚ sa nevyžaduje presná platnosť dokladov. Musia byť platné jedine pri vstupe a odchode z krajiny.

Botanická záhrada v Balčiku

Botanická záhrada v Balčiku (Zdroj: flickr/cc/kewl)

 

Cestovné doklady Albena

DÔLEŽITÉ ČÍSLA V ALBENE

 

 • Polícia: 166
 • Hasiči: 160
 • Záchranná služba: 150
 • Integrovaná tiesňová linka: 112
 • Informácie o telefónnych číslach: 11800

Telefónna predvoľba v Albene je +359.

 

POČASIE

Podnebie Albeny je teplé a mierne. Najteplejšími mesiacmi sú júl a august, kedy sa priemerné denné teploty pohybujú okolo 26ºC. V týchto mesiacoch si užijete najviac slnečných lúčov. Za rok padne približne 520 mm zrážok. Teploty mora sa v najteplejších mesiacoch šplhajú k 25ºC.

 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Približne 8 kilometrov od Albeny sa nachádza ďalšie krásne letovisko severného Bulharska. Hovoríme o malebnom Balčiku so širokým zálivom. Okrem krásnych pláží lemovaných bielymi skalami ponúka krásnu botanickú záhradu. Záhrada a udržiavané parky sú súčasťou paláca rumunskej kráľovnej Márie.

Neďaleko Albeny sa rozprestiera prírodná rezervácia Baltata. Chráneným územím sa vinie riečka Batovo, ktorá preteká južnou časťou Albeny. Zaujímavé je samotné miesto, kde sa rieka vlieva do mora.

Za návštevu stojí tiež zachovalý hrad z dôb otomanskej nadvlády. Stredoveký hrad je postavený v tureckom štýle na pôdoryse päťuholníka. Ak by ste si chceli hrad prezrieť, stačí sa vydať smerom na sever, do mestečka Obročište.

Stredoveký hrad v Obročišti

Stredoveký hrad v Obročišti (Zdroj: flickr/cc/PatMargat)

 

VÝLETY

Vďaka strategickej polohe Albeny si budete môcť vybrať z mnohých výletov. Môžete sa plaviť po pobreží, prechádzať sa v zalesnenej krajine, vyraziť na turistiku či spoznávať okolité letoviská ako napríklad Kranevo. Dobrým tipom na výlet je prírodná rezervácia Baltata a botanická záhrada v letovisku Balčik. Športové povahy sa môžu venovať windsurfingu alebo potápaniu.

Prírodná rezervácia Baltata

Prírodná rezervácia Baltata (Zdroj: flickr/cc/Radu Nuca)

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

El. napätie: 220 V / 50 Hz. Vyskytujú sa zásuvky štandardného typu, ale tiež také, ktoré vyžadujú adaptér.

Vodičské preukazy vydané členským štátom EÚ sú platné v celom Bulharsku. K vedeniu vozidla sa vyžaduje tiež technický preukaz, doklad o poistení vozidla, prípadne notársky overená plná moc majiteľa vozidla (ak ide o požičané vozidlo).

Od roku 2012 platí úplný zákaz fajčenia v uzatvorených verejných zariadeniach. Výnimkou sú len letiská. Tie majú špeciálne vytvorené priestory pre fajčiarov.