Afganistan - Základné informácie

Afganistan

Krajina v Ázia
 • Časové pásmo: UTC +4 hodiny a 30 minút
 • Počet obyvateľov: 32 milónov
 • Hlavné mesto: Kábul
 • Jazyk: paštunčina, darčina
 • Mena: AFG

 

Afganistan je vnútrozemskou krajinou s veľmi členitým povrchom. Takmer polovica krajiny leží v  nadmorskej výške nad 1800 metrov nad morom. Susedí s Pakistanom, Tadžikistanom, Iránom, Turkménskom, Uzbekistanom a Čínou.

V dávnych dobách stredoveku bol Afganistan križovatkou obchodných ciest. Islam sa začal šíriť po krajine po príchode Arabov a to až v 7. storočí nášho letopočtu. Nasledovali dlhé storočia plné konfliktov i pokoja. Na konci 20. storočia sa k moci dostalo militantné hnutie Taliban. Násilnú vládu sa podarilo potlačiť vďaka spojeným vojskám NATO. Afganistan sa stal republikou postavenou na demokratických princípoch.

Krajina ponúka krásnu panenskú prírodu, hornatý terén s úžasnými výhľadmi a dobrými podmienkami na turistiku. Milovníkov histórie a kultúry zaujmú tunajšie pamiatky a architektúra. Vzhľadom k neistej bezpečnostnej situácii sa stala destináciou hlavne pre dobrodružné povahy.

Pohľad na mešitu Hazrat Ali (Zdroj: flickr/cc/!snednas!)

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: UTC +4 hodiny a 30 minút
 • Počet obyvateľov: 32 000 000
 • Hlavné mesto: Kábul
 • Jazyk: paštunčina
 • Mena: Afghani (AFN), 1 € = 79,242 AFN

 

CENY V AFGANISTANE

Ceny v Afganistane sú trochu nižšie ako na Slovensku. Ubytovanie vychádza zhruba o 7 % menej ako u nás. V platobnom styku sa používa miestna mena – afgánsky afghani (AFN). Delí sa na 100 pulov. Okrem miestnej meny sa používajú americké doláre. Kreditné karty sú prijímané len vo veľmi zriedkavých prípadoch. Dovoz peňazí je obmedzený.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 35 AFN
 • Voda (1,5 l) = 30,40 AFN
 • 1 l mlieka = 69,50 AFN
 • 1 kg miestneho syra = 259 AFN
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 252 AFN
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 415 AFN
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 300 AFN
 • Cola (0,33 l) = 25,20 AFN
 • Kapučíno = 132 AFN
 • Pivo (nealkoholické) =  99 – 217 AFN

Panenská príroda v Afganistane (Zdroj: pixabay/cc/ArmyAmber)

 

OČKOVANIE A CHOROBY V AFGANISTANE

Zdravotná starostlivosť je na nízkej úrovni. S európskym zdravotníctvom sa nedá porovnať. Ošetrenie poskytujú zariadenia len vo väčších mestách. Takmer vo všetkých zdravotníckych zariadeniach sa platí na mieste pred ošetrením a to jedine vo valutách.

Síce sa žiadne nadštandardné očkovania nevyžadujú, no odporúčame sa o súčasnej situácii vopred informovať u vášho lekára. Prekontrolujte si očkovania podľa slovenského očkovacieho kalendára.

 

BEZPEČNOSŤ V AFGANISTANE

Momentálna situácia je nestabilná. Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky upozorňuje cestujúcich na dlhodobo zhoršenú bezpečnostnú situáciu. Afganské bezpečnostné zložky nie sú schopné poskytnúť individuálnym ani organizovaným návštevníkom bezpečný a bezproblémový pobyt. Vývin bezpečnostnej situácie je nepredvídateľný. Neustále hrozí riziko teroristických útokov.

Minaret Jam v údolí Koh-e-Baba (Zdroj: flickr/cc/John M Muldoon)

 

Aktuálnu bezpečnostnú situáciu v Afganistane nájdete na stránkach ministerstva zahraničných vecí.

DOKLADY V AFGANISTANE

Pred vstupom do krajiny sa vyžaduje platný cestovný pas a vízum. Pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov od vstupu do Afganistanu. O vydanie víza môžete požiadať na Veľvyslanectve Afganského islamského štátu v Prahe. Povinnosťou každého cudzinca je prihlásiť sa na príslušnom afganskom úrade.

 

DÔLEŽITÉ ČÍSLA V AFGANISTANE

 

 • Polícia: 119
 • Hasiči: 119
 • Záchranná služba: 112

Telefónna predvoľba v Afganistane je +93.

 

POČASIE

Podnebie by sa vo všeobecnosti dalo charakterizovať ako subtropické, púštne s veľkými rozdielmi medzi dennou a nočnou teplotou. Výrazne sa líši severná časť krajiny od južnej. Sever má vďaka nadmorskej výške subarktické podnebie so studenými zimami. Oblasť pri pakistanskej hranice ovplyvňujú Indické monzúny. Prinášajú veľké množstvo zrážok. Najväčšie množstvo padne v období jún – august. V horských oblastiach sa vyskytujú tiež zrážky snehové.

 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Priam ikonickou stavbou celého Afganistanu je mešita Hazrat Ali, pre nás známa tiež ako Modrá mešita. Patrí k významným pútnickým miestam krajiny. Postavená je v centre mesta Mazár-e Šaríf na severe Afganistanu. Turistov do mešity nepúšťajú. Neostáva vám nič iné, len túto úchvatnú stavbu obdivovať zvonku.

Mesto Herát ležiace pri rieke Hari ukrýva skutočné skvosty afganskej histórie. V meste si môžete prezrieť zachovalú citadelu zo 14. storočia, minarety či posvätnú stavbu Gazar Gah. Zážitkom je návšteva miestneho bazáru.

V Afganistane nie je núdza ani o prírodne krásy. Národný park Band-e-Amir v provincii Bamyan  je prvým parkom v krajine. Najväčšou pýchou je šesť tmavomodrých jazier, ktoré delia prírodné priehrady z travertínu. Jazera ležia v nadmorskej výške okolo 3000 metrov nad morom.

Národný park Band-e-Amir (Zdroj: flickr/cc/afreen26)

 

VÝLETY

Počas pobytu v Afganistane môžete navštíviť známe mestá so zaujímavými pamiatkami ako  Mazár-e Šaríf, Hérat, Kábul, Kandahár či Balkh. Hornatý terén je ako stvorený na treking. Obdivovať môžete krásy prírody a vydať sa napríklad do Národného parku Band-e-Amir, k Albertovmu jazeru alebo do zeleného údolia Pandžšír.

Citadela v meste Hérat (Zdroj: flickr/cc/SASDC Disaster Risk and Climate Change)

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

Elektrické napätie: 220 V / 50 Hz.

Cesty mimo veľké mestá sú v pomerne zlom stave.

V menších mestách je problém s dostupnosťou stravy a najmä pitnej vody. Zásobte sa vo väčších mestách.

Vodu z kohútika prevarte. Na pitie je najvhodnejšie kupovať vodu vo fľašiach.

Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky doporučuje slovenským občanom, aby si pred cestou preverili aktuálnu bezpečnostnú situáciu v krajine.

Cestovať vlastným autom sa nedoporučuje pre zhoršenú bezpečnostnú situáciu.

Platí prísny zákaz dovozu alkoholu.

Čo by ste mali vedieť?

Pripravte sa na dovolenku do Afganistanu. Odporúčame si prejsť nasledujúce tipy